FEST Travel Kültürel Mirasımızı Korumaya Devam Ediyor


Hattuşa’da Büyük Kale’yi Saran Binlerce Yıllık Surlar Günışığına Kavuşuyor

Otuz yılı aşkın süredir Türkiye’de kültür turizminin öncülüğünü yapan FEST Travel, bugüne kadar kültürel mirasın ve doğal varlıkların korunması, yurtiçinde ve yurtdışında farklı kültürlerin buluşması ve sivil toplumun desteklenmesi amacıyla sayısız ilki gerçekleştirdi. Şimdi sıra, Anadolu’nun kalbinde, Hititlerin başkenti Hattuşa’da devam eden kazıların desteklenmesinde!

Hattuşa, izleri günümüzden beş bin yıl öncesine kadar uzanan çok önemli ve büyük bir kültür beşiğinin merkezi. 1834’te keşfedilen ve 20. yüzyıl başına kadar farklı ülkelerden bilim insanlarının üzerinde çalışmalar yaptıkları antik kent, 1904’ten bu yana önce Alman Doğu Kültürlerini Araştırma Merkezi, 1939 sonrasında da Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün aralıksız çalışmalarıyla günışığına çıkarılmaya devam ediyor.

 

1986’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan, 1998’de ise Milli Park ilan edilen Hattuşa’da arkeolojik çalışmalar, günümüzde Prof. Dr. Andreas Schachner başkanlığında sürüyor. FEST Travel ise, bölgeye uzun yıllardır düzenlemekte olduğu farklı içeriklerdeki gezilerle, Anadolu ve insanlık tarihin bu önemli kültür mirasını sayısız gezgine tanıtmaya devam ediyor.

FEST Travel, yalnızca bir turizm acentesi değil. Aynı zamanda “sorumlu ve sürdürülebilir turizm” anlayışıyla tarihe, kültüre, etnografyaya ve doğaya dair tüm değerleri korumak ve gelecek kuşaklara aktarmakla sorumlu bir kurum felsefesine sahip. Bu yaklaşım, yok olmaya karşı mücadelenin yanı sıra, layıkıyla korumayı ve daha iyiye doğru bir gidiş ortaya koymayı gerektiriyor. İşte bu tam da bu nedenle, FEST Ailesi olarak elimizden geldiğince ülkemizdeki arkeolojik kazılara, restorasyon ve konservasyon projelerine, eğitim programlarına ve sivil toplum çalışmalarına destek olmaya çalışıyoruz. Bu seneki desteğimizin bir rotası da Hattuşa’dan geçiyor!

                               

Hattuşa-Boğazkale Kazılarının 2018 çalışmaları Temmuz ayında başladı. Hattuşa’nın tarihi kent merkezinin kalbindeki Büyük Kale’yi saran ihtişamlı surların bunca yıl sonra nihayet günışığına kavuşabilmelerini arzu ediyoruz. Bu amaçla, FEST Travel olarak Hattuşa-Boğazkale Kazılarına sağlayacağımız destekle hem toprak altında kalan bir mirası insanla yeniden buluşturacak hem de günümüzde ilgi ve kaynak yetersizliği nedeniyle önemli sıkıntılar yaşayan arkeolojik kazıları daha görünür kılmaya çalışacağız.

Hattuşa’nın Büyük Kalesi, aslında göründüğünden çok daha büyük. Bu ihtişamlı miras artık toprak altında kalmamalı!

 20 Eylül 2018-
İLETİŞİM
Adres: Barbaros Bulvarı, Barbaros Apt. No.74 K.7 D. 18-19 PK.34349 Balmumcu, Beşiktaş-İstanbul / Türkiye
Tel: 0 850 622 33 78   Faks: 0 212 216 10 30
E-Posta:  fest@festtravel.com

WhatsApp: 0534 015 62 30
Çalışma Saatlerimiz: Pazartesi - Cuma / 08.30 - 18.30
Mesai saatleri dışında bize ulaşmak için yurtdisi@festtravel.com adresimize yazabilir ya da 0534 015 62 30 no’lu telefonu arayabilirsiniz.