İSTANBUL'UN HANLARI VE ÇARŞILARI GEZİSİ

İSTANBUL'UN HANLARI VE ÇARŞILARI
Ücret sorunuz
TarihGezi Bilgileri

Beyazıt Meydanı’nda başlayacak olan programımız İstanbul’un en zengin Hanlarının ve Çarşılarının bulunduğu bölgeye doğru ilerleyecek. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde değindiği, İstanbul’un ticaret yaşamının kalbinin attığı ilk yerlere yolculuk edeceğiz. Kapalıçarşı’nın neden inşa edildiğini ve mimarisini, hanlarını, bedestenlerini keşfedecek, Sahaflar Çarşısı ve Mısır Çarşısı’nı, geçmişten günümüze sosyo-kültürel yaşamını tarihi ile birlikte ele alacağımız güzergâhımızda İstanbul’daki çarşı esnafı ile zanaatkârlarının da öyküsünü dinleyeceğiz.

İstanbul’un Hanları ve Çarşıları

Beyazıt Meydanı, Bakırcılar Çarşısı, Sahaflar Çarşısı, Kapalıçarşı: Evliya Çelebi’nin gördüğü eski (Cevahir) ve yeni (Sandal) bedestenleri, Çuhacı Han, Mahmut Paşa Camisi, Büyük Valide Han, Büyük ve Küçük Yeni Hanlar, Yeni Çarşı, Yıldız Han, Mahmutpaşa Hamamı, Kürkçü Han, Balkapanı Hanı, Tahtakale Hamamı, Rüstempaşa hanları (Büyük ve Küçük Çukur hanlar) ve Mısır Çarşısı. Bazı yapılar dışarıdan görülecektir.

Öğle yemeği fiyata dahildir.

Foto Galeri

Katılım Koşulları

 • Günlük gezi fiyatlarına; FEST Travel uzman rehberlik hizmetleri, müze girişleri, dinsel yapılara, bazı kurum ve kişilere yapılan bağışlar, KDV, aksi belirtilmedikçe ulaşım ve öğle yemeği dahildir. Her gezi güzergâhındaki şartlara göre dahil olan veya olmayan hizmetler için, rezervasyon sırasında ayrıca bilgi alınız.

 • Gezilerimiz sırasında tüm gezginlerimizin koruyucu maske takması zorunludur.

 • Günlük gezilerimizde tüm gezginlerimize verilmek üzere bir adet ek koruyucu maske FEST Travel tarafından temin edilecektir.

 •   Günlük gezilerimizde, rehberimize teslim edilen hijyen kitinden tüm gezginlerimiz yararlanabilir. Gezi boyunca rehberimizin yanında 1 mini boy el dezenfektanı, 1 mini kolonya bulunacaktır.

 • Sosyal mesafeyi korumak adına tüm gezilerimizde rehberimizin anlatımlarını rahatlıkla dinleyebileceği cihazlar, misafirler için temin edilecektir. Hijyen kuralları gereği ve plastik sarfiyatını azaltmak amacıyla bu cihazlar için gerekli olan kulaklıkları misafirlerimizin temin etmesi rica edilecek olup yedek kulaklıklarımız da ayrıca bulunacaktır.

 • Müze giriş ücretlerinde Kültür Bakanlığınca belirlenmiş fiyat değişiklikleri gezi katılımcılarına yansıtılmaktadır.

 • Rezervasyonların kesinleşebilmesi için katılımcıların TC Kimlik numaralarını veya şirket fatura bilgilerini satış temsilcisine bildirmeleri ve gezi bedelinin tamamını ödemiş olmaları gerekmektedir. Rezervasyonu tamamlanan katılımcılar Gezi Satış ve Uygulama Koşullarını kabul etmiş sayılırlar.

 • Bir gezgin birden çok kişi için rezervasyon yaptırırsa hepsi adına tek kalemde ödeme yapabilir. Ancak diğer katılımcıların tam isimlerini ve TC Kimlik numaralarını bildirmekle yükümlüdür.

 • Adım Adım İstanbul geziler için, geziden üç gün öncesine kadar olan iptallerde bakiye iadesi yahut başka geziye aktarımı mümkündür, iki gün kala olan iptallerde ödemenin %60’ı kesilir ve kalan %40 iade edilir veya başka bir geziye aktarılabilir. Bir gün öncesinde mesai bitiminden (18.30) sonra gelen iptallerde iade yahut bir başka geziye aktarım söz konusu olmaz. Geziyi iptal etme durumunda katılımcıların yurtiçi@festtravel.com adresine e-posta olarak ya da 0530 952 81 47 numaralı telefona detayları kısa mesaj ile bildirmeleri gerekmektedir.

 • Günlük gezilerimiz, Covid-19 sürecinin devam etmesi nedeniyle en az 8 en fazla 15 kişi ile gerçekleştirilmek üzere planlanmıştır. Yeterli katılım sağlanamadığı durumda FEST Travel gezi tarihini erteleme ya da iptal etme hakkına sahiptir. İptal bildirimleri en geç iki gün önce 18.30’a kadar yazılı olarak yapılmaktadır.

 • FEST Travel doğal, sosyal, kültürel, yol ve hava koşullarından dolayı gezi güzergâhını değiştirebilir ve/veya gezide değişiklik yapabilir.

 • Gezi fiyatına dahil olan ancak gezginlerimizin kendi tercihleri doğrultusunda kullanılmayan ulaşım, yemek, müze giriş bedelleri iade edilemez.

 • Adım Adım İstanbul® ve günübirlik gezilerimiz yoğun bir anlatım ve yürüyüş içerir, bu sebeple 10 yaş altı çocukların katılımı uygun bulunmamakta ve geziye kabul edilmemektedir. 10 yaş ve üzeri çocuklara çocuk indirimi uygulanmamaktadır. Ancak, istisnai olarak resmi makamlarca belirlenmiş olan ücretlendirme sistemine göre 18 yaş altı TC vatandaşı katılımcılardan müze giriş bedelleri düşülmektedir.

 • Lütfen, rezervasyon yaptırıp kesin konfirme almadan bankaya para yatırmayınız. Konfirme alınmadan yapılan ödemelerin iade işlemlerinde oluşabilecek banka/kredi kart masrafları gezginlere aittir. Online ödemeniz olduysa da akabinde satış sorumlusu ile iletişime geçiniz.

 • Günübirlik geziler ve Adım Adım İstanbul® gezilerinde rezervasyon talebinin FEST Travel tarafından kabulünden itibaren ödemelerin aynı gün içerisinde yapılması gereklidir. Opsiyon talebiniz olması halinde satış sorumlusu ile görüşme gerçekleştiriniz.

 • Belirlenen son ödeme tarihinde ödemesi yapılmayan rezervasyonlar bir kez daha hatırlatma yapılmaksızın, herhangi bir özel ayrım yapılmadan iptal edilecektir.

 • Bankaya para yatırırken isminizi, gezi adını ve tarihini yazdırmayı lütfen unutmayınız.

 • İçinde cami, türbe bulunan gezilerimizde kadın gezginlerin başörtüsü veya şal bulundurmasını rica ediyoruz.

 • Diğer dinsel yapıların ziyaretlerinde de tüm gezginlerimizin uygun kıyafet ile katılımını rica ediyoruz.

 • Özellikle cami ziyaretlerinde ayakkabılar çıkartılacaktır. İsteyen gezginler yanlarına galoş alabilirler. Ancak bazı dinsel yapılar her ne olursa olsun galoş kullanımına izin vermemektedir.

 • Araç kullanılan gezilerimizde gidiş yönüne göre sağdaki ilk iki koltuk Gezi Liderimize aittir. Buraya oturulmaması önemle rica olunur. Herhangi bir koltuk rezervasyonu söz konusu değildir, ilk gelen misafirler uygunluğa göre istedikleri yere oturabilirler. Devam eden Covid-19 süreci nedeniyle, araçlarımızda her sıraya bir gezginimiz oturacak şekilde planlama yapılacak olup, araç kapasitesinin yarısı kadar katılımcı alınacaktır. Gezi boyunca yer değişikliği olmadan aynı koltukları kullanmanızı rica ederiz. Ulaştırma Bakanlığı’ndan gelecek yönergeler ve FEST Travel güvenli seyahat kuralları gereği hassasiyetinizi rica ediyoruz. Detaylı prosedürlerimizi incelemek için: https://www.festtravel.com/covid-19-hakkinda-bilgilendirme 

 • Adım Adım İstanbul® ve günübirlik gezilerimizde araçlarda su bulunmamaktadır.

 • Gezinin başlangıcında ve bitişinde gezi programında belirtilen yerlerin dışında hiçbir yerde ulaşım aracına binilemez ve inilemez.

 • Gezilerimizde kullanılan araçların önünde her zaman FEST Travel levhası bulunmaktadır.

 • Gezi sırasında yerel gezi liderlerine, gezi görevlilerine ve şoförlere bahşiş toplanmıyor. Ödediğiniz tutara bu hizmetler dahildir.

 • Grup ile gezi yapma elbette bazı sorumlulukları, özellikle karşılıklı saygı ve hoşgörüyü gerektiriyor. Sigara içme, fotoğraf çekme, koruyucu maskenizi çıkarmama, tutunduğunuz noktalar olması halinde hijyenik mendil yahut antiseptik jel kullanma, açık alanda öksürmeme vb.  bu çerçeve içinde yaklaşmamız gerekli.

 • Karşılıklı saygı içinde fotoğraf çekenlere engel olunmamasını, fotoğraf çekenlerin de fotoğraf çekmeyenleri rahatsız etmemesini diliyoruz.

 • Gezi Liderlerini tanımak için bakınız www.festtravel.com/tr/gezi-liderleri

 • Bu koşullar FEST’in festtravel.com adlı web sayfasında aşağıdaki linkte gezginlerin incelemesine açıktır.

  www.festtravel.com/adim-adim-istanbul-gezileri-satis-ve-uygulama-kosullari

Sizden Gelenler

Günübirlik katıldığımız Adım Adım İstanbul gezimizden son derece memnun kaldığımızı belirtmek isteriz. Emeği geçen tüm Fest Travel ailesine turizm sektöründe fark yaratan profesyonel yaklaşımlarından dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

 

İçeriği çok dolu, çoğu zaman yakınından geçip farkında olmadığımız yerleri görmek çok yararlı.
Gezi başından sonuna çok keyifli. Hem temposu hem bilgi aktarımı çok yerinde ve dengeli idi.

Merhaba,

Cumartesi günü artık abonesi olduğumuz Deniz Bey'in bir başka muhteşem turundaydık: Hanlar-Çarşılar. Böyle bir gezi için 29 kişi çok fazlaydı, tahmin edebileceğiniz gibi Mahmutpaşa'da, Tahtakale'de, 29 tane birbirini tanımayan insan çok zorlandık, zaman kaybettik ve sanırım Deniz Bey'i de çok yorduk. Yanımızda İsmet Bey de olmasa kaybola kaybola turu 10 kişi ancak tamamlardık herhalde. Velhasıl bizce bu turun hakkı 15 kişi.. Deniz Bey, gerek turlarından gerek seminerlerinden çok iyi bildiğimiz eşşiz bilgisini bir kitapla tamamladığı için tebrik ediyoruz. Fest Travel bizi Dolmabahçe Sarayı'nı Deniz Bey'le gezmekten alıkoymaz herhalde. Yani, Dolmabahçe Sarayı - Deniz Esemenli gezisi talep ediyoruz. Bir başka ısrarlı talebimiz de, mümkünse günübirlik olabilecek bir Deniz Esemenli Bursa gezisi. Bu gezinin de Edirne gezisi gibi vazgeçilmez olacağına inanıyoruz. Teşekkürler, Yaşmak Kemer & Niyazi Kemer


Önerdiklerimiz

YERALTINDAKİ İSTANBUL
SİYAH FİRAVUNLAR ÜLKESİ SUDAN
KONYA ŞEB-İ ARUS TÖRENİ
KONYA ŞEB-İ ARUS TÖRENİ
Kişiye Özel Geziler

Size Özel Turlar

Hayalinizdeki geziyi sayfamızda bulamadınız mı?

Hayallerinizdeki Geziyi, Hayallerinizin Ötesinde Yaşayın!

Nasıl bir program istediğinizi söyleyin, size hayallerinizdeki geziyi tasarlayalım, siz dünyayı nasıl görmek isterseniz öyle bir rotayla; herkes için değil sizin tercihleriniz, sizin hayalleriniz, sizin maceranız için

Seminerler
Makaleler
Fest Travel
Fest Travel Instagram
Fest Travel Youtube
Fest Travel Twitter
Fest Travel Facebook
Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma : 08.30 - 17.00

Mesai saatleri dışında bize ulaşmak için fest@festtravel.com adresimize yazabilir ya da 0 850 622 33 78 no’lu telefonu arayabilirsiniz.
Barbaros Bulvarı, Barbaros Apt. No.74 K.7 D. 18-19 PK.34349 Balmumcu, Beşiktaş-İstanbul / Türkiye

Tel: 0 850 622 33 78
Faks: 0 212 216 10 30
E-Posta: fest@festtravel.com