FEST Travel'a Dair


FEST TRAVEL'A DAİR

 • Kültür Gezilerinde Öncü… Hep "ilk"lerin gezi kurumu…
 • Gezi Sanatı Tasarımcısı


FEST Seyahat Acentesi ya da FEST Travel 13 Ağustos 1985 tarihinde kuruldu. O günden bu yana Turizm Bakanlığı'nın A 1410 sayılı İşletme Belgesi ile yurtdışından Türkiye'ye turist getiriyor, onlara Türkiye'de geziler düzenliyor, yerli gezginleri de İstanbul'da, Anadolu'da ve dünyada gezdiriyor. FEST Travel'ın sahibi Fest Turizm ve Ticaret AŞ adlı bir şirket.

Adı FEST'ivalden yani Şölen'den kaynaklanıyor: Kültür Gezileri Şöleni, Kültürel Şölen.

FEST Travel ilk günden itibaren doğal, tarihsel ve kültürel mirası sürdürülebilir kılmada "kültür turizmi"ni tek araç kabul ederek; kültürler arası diyalog geliştirilmesinde, çok kültürlü bir ortama erişimde, kültür bilincinin geliştirilip doğal ve tarihi mirasın gelecek kuşaklara taşınmasında en önemli bileşke olarak "kültür turizmi"ne ağırlık verdi. Sorumlu ve Sürdürülebilir Turizm anlayışını tüm çalışmalarına egemen kıldı.

FEST Travel bu çerçevede yabancı gezginlere Türkiye’de kültür gezileri yaparak çalışmaya başladı. Değişik dillerdeki yayınlarıyla yabancı gezginlere eşsiz bir coğrafyaya, benzersiz bir tarihe sahip olan Türkiye’nin doğal zenginliğini, çok katmanlı, çok kültürlü, çok dinli, çok dilli kültürel mirasını öne çıkaran, yoğun, farklı, alışılmışın dışında güzergâhlar önerdi.

1986 yılında yerli gezginlere Mavi Yolculuk, İznik, Sapanca, Uludağ gezileri sundu.

1988 yılında İletişim Yayıncılık AŞ’nin sahibi olduğu Tarih ve Toplum Dergisi ile birlikte “İstanbul’la Tanışın” çağrısıyla Adım Adım İstanbul® gezilerini başlattı.

"Adım Adım İstanbul"®, "Köşe Bucak İstanbul®" gezilerini Doğu Anadolu, Batı Anadolu, Orta Anadolu, Kapadokya ve yurtdışı kültür gezileri izledi. Bu nedenle hâlâ sizlere Kültür Gezileri Programlarımızı Tarih ve Toplum Dergisi logosu ile sunuyoruz.

FEST Travel 9 Mayıs 1992’de Profesör Faik Yaltırık ile flora gezilerine başladı. Ağaçlar, bitkiler, çiçekler, böcekler… 1993 Ekiminde Doğa Yürüyüşleri'ni başlattı. 1993 Ekimi sonlarında Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde "gezdiğin yerleri, gördüklerini, izlenimlerini paylaşma" yaklaşımıyla, "Dia Gösterili Söyleşiler"e başladı. 1995 yılında "Gezi Diaları Yarışmaları" düzenledi.

1996 Ekiminde yüzlerce katılımcının izlediği "Tarih, Arkeoloji ve Güzel Sanatlar Seminerleri"ne başladı. Seminerler 2003 yılı başından itibaren FEST Travel’ın "sosyal sorumluluk" bilinciyle katkıda bulunduğu Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’na (KBGV) vakfedildi.

FEST Travel Mart 2013’te Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Turizm Örgütü’nün "Turizm İçin Küresel Etik Kuralları"nı Türkiye’den imzalayan ilk seyahat acentesi oldu.

2014 yılında özellikle doğa, spor, kayak, dalış, rafting, yürüyüş, bisiklet, safari; tarih, sanat, arkeoloji; yeme-içme; tren, gemi ile gezi alanlarında özel ilgi sahibi olan ve İngilizce konuşan rehberler ile yabancı gezginlerle birlikte gezebilecek gezginlerimiz için Engezi® sayfasını devreye soktu (www.engezi.com). Bu sayfa aynı zamanda dünyanın en lüks ve en ekonomik seyahatlerini içeriyor ve araç kiralamada, en avantajlı uçak bileti bulmada sayısız çözümler sunuyor. FEST Travel 2015 yılında da gezginlere yeni olanaklar yaratmak amacıyla FEST Travel güvencesiyle ekonomik geziler önerdi: OECONOMICA®.

 • Kaliteli, uzman rehberliği öne çıkaran ve “gezi kültürü”nde rehberlerin yerini vurgulayan ayrıntılı gezi programları,
 • “kahvaltıdan sonra panoramik şehir gezisi, öğleden sonra alışveriş için serbest zaman”lı gezi formatı yerine, programlarda cesaretle “bu bir shopping turu değildir,” yazılması,
 • sabahtan akşama kadar süren yoğun kültür gezisi programları,
 • gezi araçlarında oturma planı dağıtılması,
 • gezilere katılanlara önceden gezi kitaplarının verilmesi, yurtdışı gezilerinden önce gezilecek yerlere ilişkin fotoğraf gösterili hazırlık toplantısı yapılması,
 • geziye katılanlara farklı değerlendirme anketleri verilmesi,
 • gezi dönüşünde “Anılar Toplantısı” düzenlenmesi,
 • “Fotoğraf Gösterili Söyleşiler” ile gezi deneyimlerinin herkese açık ortamlarda paylaşılması,
 • Lezzetli Rotalar®, Trenli Rotalar®, Notalı Rotalar®, Yeşil Rotalar®, Savaş Alanları, Barka ile Geziler, Yavaş Seyahat®, Fotosafari®, Coğrafyayı Okumak, HaBuDiyar® gibi özel tematik gezilerin tasarlanması,
 • bu gezilerin sanat tarihi ve arkeoloji seminerleri ile desteklenmesi,
 • ciddi bir kütüphane ile birlikte bir gezi merkezinin oluşturulması,
 • gezginlerin seyahatlerini yasal zorunluluktan yaklaşık 10 yıl önce seyahat iptali dahil sigortalaması,
 • gezginlerin havaalanına transferleri,
 • yazılı, sözlü medyada İstanbul üzerine, kültür gezileri üzerine yazılar çıkması, programlar yapılması,
 • “kültür gezisi” kavramının algılanır hale getirilmesi,
 • “ÖNEMLİ OLAN GÖRMEK DEĞİL, ALGILAMAKTIR” ilkesinin yerleştirilmeye çalışılması

ilk kez FEST TRAVEL ile gerçekleştirildi. Tüm çalışmalarında tasarım, yenilikçilik ve kaliteye ağırlık verdi. Bazı kavramlara yeni anlamlar kattı. Gezi kalıplarını, gezi alışkanlıklarını değiştirdi. Tüm sınırları zorladı. Gezginlerin hayatında yeni parantezler açtı.

FEST Travel bir sanatçı titizliğiyle ve özgünlüğüyle 34. yılı sonu itibariyle Türkiye gezginleri için 190 dolayında Adım Adım İstanbul® ve çevre gezisi, yaklaşık 160 yurtiçi (Adım Adım Anadolu®), 240 yurtdışı (Köşe Bucak Dünya®) gezisi tasarımını gerçekleştirdi.

Bir moda tasarımcısı gibi iğne ile kuyu kazarcasına, klasik formatları, yerleşik seyahat kalıplarını kırarak yeniliğin farklı rotalarını yarattı. “Sınır tanımayan seyahat” yaklaşımı içinde resmi dinleyen, müziği okuyan, heykeli koklayan göz ve kulaklar için yeni sanat ürünleri sunmaya devam ediyor.

İLETİŞİM
Adres: Barbaros Bulvarı, Barbaros Apt. No.74 K.7 D. 18-19 PK.34349 Balmumcu, Beşiktaş-İstanbul / Türkiye
Tel: 0 850 622 33 78   Faks: 0 212 216 10 30
E-Posta:  fest@festtravel.com

WhatsApp: 0534 015 62 30
Çalışma Saatlerimiz: Pazartesi - Cuma / 08.30 - 18.30
Mesai saatleri dışında bize ulaşmak için yurtdisi@festtravel.com adresimize yazabilir ya da 0534 015 62 30 no’lu telefonu arayabilirsiniz.