JAPONYA TURU

JAPONYA GEZİSİ: GELENEKLER VE MODERNİTE (Sakura - Kiraz Çiçekleri Zamanı)
Ücret sorunuz
TarihGezi Bilgileri

Bu geziyi 19 yıldır gerçekleştiriyoruz...

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki 5 yer: Kyoto, Hiroşima, Itsukuşima Adası, Nara, Nikko / Asya’nın doğusunda yay görünümlü takımadalar ülkesi Japonya / Binlerce yıllık gelenekleri ve yüksek teknolojisiyle tam bir karşıtlıklar diyarı / Geleneksel Riyokan otelinde bir gecelik deneyim / Baş döndürecek kadar hızlı kurşun tren “Şinkansen” ile yolculuk / Japonya’nın 77 aktif yanardağından biri olan Fuji Dağı’nın eteklerinde gezinti / Sayısız Şinto ve Budist tapınağıyla Zen Bahçeleri…

Foto Galeri

Sizden Gelenler

Merhabalar,

Dün akşam Japonya'dan döndüm. Hatırlayacağınız üzere bu benim Fest Travel ile yaptığım ilk gezi idi. Unutulmazdı, muhteşemdi, beklentimin çok çok üzerindeydi. Bundan sonra başka bir firma ile gezmeyi düşünemiyorum bile. Bütün Fest Travel ailesine hem hazırladıkları program, hem her şeyin kusursuz akışı ve hem de bize Hülya Akal gibi olağanüstü ve tüm grubun hayranlığını kazanan bir tur lideri ile gezme fırsatı verdikleri için teşekkür ederim.

Başka gezilerde görüşmek üzere, sevgilerimle...

Güzel planlanmış, dolu dolu ama yorucu olmayan bir geziydi.
Profesyonel bir program ile sorunsuz seyahat.
Japonya'ya ilk seyahatimdi. Bu kadar kısa bir zamanda her konuda bilgilendirilip, Japonların yaşayışları, tarihleri ve gelenekleri hakkında gezerek bilgi sahibi olmak harikaydı.
Muhteşem sakura ağaçlarını görmek, bunun için Japonya'yı bir baştan bir başa katetmek. Gezi boyunca gösterilen özen... Kendimi özel hissettim.

Sait Faik gibi "yazmasam deli olacaktım" dercesine Japonya ile ilgili yazmak istedim.

Yine yollardaydım. Benim güzel Hindistan'ım ile açılan Asya gönül gözüm beni yine, yeni, yeniden Asya'ya götürdü. Bu sefer yolum doğu Asya'ya, doğan güneşin ülkesine, nazik ve hünerli insanların yaşadığı Japonya'ya oldu. Duyduğum merak, keşfetme isteğim, seyyah olma hissim bana sadece yepyeni bir kültür tanımayı değil, yolculukta kendimi daha da tanıma fırsatı yarattı.

Nisan başı, kiraz çiçeklerinin açtığı Sakura dönemi, belki de birçoğu için yılın en güzel zamanı... 372 farklı kiraz çiçeği türünün açtığı bu dönemde gelenekler ülkesi Japonya'nın tadına ve farkına varmaya çalıştım. İçimde bir çiçek daha deneyimlerle büyüdü; bu benzersiz ve çok renkliydi; adi da kiraz çiçeğiydi.

Japonya'yı tek bir kelimeyle anlatmak gerekse bunun adi "saygı" olurdu. Rafine estetik anlayışları Japon halkını gerçekten çok farklı boyutlara taşıyor. Gördüğüm uyum, ölçülülük, güzellikler ruhumda ve zihnimde kalıcı izler bırakacak.

Japonya'dan ayrılmak zor oldu. Eve dönüş uçağında bir yanımda AblaSan, bir yanımda tatlı bir Japon. Onlarla sohbet ederken aklımdan birçok soru da ışık hızıyla geçmekteydi.

Neydi Hiroşima'yı bu kadar değerli kılan? Nazım sevgisi, çocuk sevgisi, insan sevgisi, canlı sevgisi? Öyle bir bomba patlamıştı ki tüm dünyada çığlıkları duyulmuştu. Nazım Hikmet'in ölümsüz "Kız Çocuğu" şiirinde yazdığı gibi "yedi yaşında bir kızım, büyümez ölü çocuklar". Küçük kız çocuğu Sadako'nun minik turna kuşları yüreğimde artık daha da bir anlam kazandı.

Japonların hayatlarına gösterdikleri özen attığım her adımda kendini belli ediyordu.
Yapıların sağlamlığı, doğa ile uyumlu yaşamanın sırları,
Goller, nilüferler, kutsal lotus çiçekleri, zen bahçeleri, pastoral hayatlar,
Tapınaklar ve tüm bunların oluşturduğu sükûnet duygusu,
Dünyanın en hızlı, en müthiş kurşun trenleri,
Yeşil ve nezih Kyoto'nun tüm dünyada üstlendiği misyon,
Miyajima Adasında med-cezir ile yaşanan ruhanilik,
Yüksek binalı, bakımlı, tasarım binaların cenneti Tokyo,
Budizmin ilk girdiği ticaret şehri Osaka,
Şinto Tapınakları ve yepyeni bir kutsal alemle tanışma,
Her biri sanki birer sanatçı olan aşçıları,
Japon usulüyle kutsal sularla arınma,
Para ve şans sembolü tilki, uzun ömür sembolü turna kuşu.

Kültürel ve tarihsel açıdan önemli olan yerlere vakit ayırarak Japonya'yı keşfettim. Duyguyu, görgüyü, bilgiyi, rengi, dokuyu tüm duyularımla hissetmeye ve anlamaya gayret ettim. Bakıp görme değil; algılama niyetiyle gerçekleştirdiğim bu kültür gezisiyle dünya algım biraz daha değişti, biraz daha gelişti. Üstün bilgi ve tecrübesiyle bizlerin bu güzel ülkeyi derinlemesine algılamasını sağlayan tur liderimiz Sayın Hülya Akal'a ve organizasyonda emeği gecen tüm Fest Travel çalışanlarına teşekkür ederim.

 

Sayın FEST Turizm Yetkilisi, 31 Mart - 11 Nisan 2013 Japonya gezisinde tur rehberimiz Hülya Akalın’ın ilgi, alaka, bilgi, tecrübe ve gayretleriyle, otel seçimi, planlama ve turizmin tüm unsurlarıyla mükemmel bir gezi geçirdik. Turizmin kültür gezisine örnek verilmesi gerekirse, bu Hülya Hanım’ın rehberliğindeki Japonya Kültür Turu’dur. Gezinin planlanmasından icrasına katkı ve emeği geçenlere teşekkürler. Başka bir gezide buluşmak üzere…

 

Geziniz tümü ile beni çok mutlu etti. Gezilen yerler ve rehberler anlamında çok başarılı idi. 
TUr gezileri konusunda kesinlikle birinci. Her zaman Fest gezilerine devam inşallah! Zaten tiryakilik yapıyor.
Böyle oldukça zor bir geziyi hiçbir problem yaşamadan çok keyifli geçirdik. Mesafeler uzun olduğu için otobüs yolculukları bira yorucuydu. 


Önerdiklerimiz

BURGAZADA - KINALIADA
Explore Ortaklığı ile Puglia
YEDİKULE’DEN SAMATYA’YA TURU
Özel İzlanda Gezisi

Özel İzlanda Gezisi

Ücret sorunuz
258 gece 259 gün
BAKSI MÜZESİ TURU
YERALTINDAKİ İSTANBUL TURU
FENER - BALAT TURU
Kişiye Özel Geziler

Size Özel Turlar

Hayalinizdeki geziyi sayfamızda bulamadınız mı?

Hayallerinizdeki Geziyi, Hayallerinizin Ötesinde Yaşayın!

Nasıl bir program istediğinizi söyleyin, size hayallerinizdeki geziyi tasarlayalım, siz dünyayı nasıl görmek isterseniz öyle bir rotayla; herkes için değil sizin tercihleriniz, sizin hayalleriniz, sizin maceranız için

Gemi Gezileri
Makaleler
Fest Travel
Fest Travel Instagram
Fest Travel Youtube
Fest Travel Twitter
Fest Travel Facebook
Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma : 08.30 - 18.00

Mesai saatleri dışında bize ulaşmak için [email protected] adresimize yazabilir ya da 0 850 622 33 78 no’lu telefonu arayabilirsiniz.
Barbaros Bulvarı, Barbaros Apt. No.74 K.7 D. 18-19 PK.34349 Balmumcu, Beşiktaş-İstanbul / Türkiye

Tel: 0 850 622 33 78
Faks: 0 212 216 10 30
E-Posta: [email protected]