Arkeolojik Kazılar, Türk Kaleleri ve THY


Karadeniz ne hikmet ise hep arka planda bırakılmış bir bölge, özellikle; arkeolojik çalışmalar ve kazılar konusunda. Bunun belki de coğrafyanın sertliği ve özellikle hızla ve bilinçsizle gerçekleştirilen betonlaşmanın etkileri vardır. Maalesef bu çarpık kentleşme ve sonsuz çift yol yapımları geçmişe ait tarih, coğrafya ve folklor izlerini yok etmekte. Fazla detaya girmeden Antik kaynaklara göre Karadeniz kıyısında yaklaşık 85 küçük yerleşme, pazaryeri, kale olduğu bilinmekte. Bunların arasında en ön plana çıkanlar ise Hellenika Pontika (günümüz Karadeniz Ereğlisi), Tios, Tieion, Tianon veya Tium (günümüz Filyos), Amastris (günümüz Amasra), Sinope (günümüz Sinop), Amisos (günümüz Samsun) ve Trapezos (günümüz Trabzon). Listede diğer var olan yerleşimler ne yazık ki modern yerleşim alanlarından dolayı ilelebet yok olmuşlardır.
 
Arkeolojik Kazılar, Türk Kaleleri ve THY

Boğaziçi’nde Türk Kaleleri

İstanbul’u hepimiz kendimizce severiz, elbette sevmeyenlerimizde ve lanet okuyanlarımız da var. Ancak ben tutkuyla bağlı olanlardanım. Şehrimizin yüzeysel veya gündelik terim popüler düzeyde kalan bölgesi Boğaziçi’dir. Ne severiz yanında içki içmeyi, kıyısında yürümeyi, ona bakıp dalıp dalıp bir yerlere gitmeyi ve elbette onu vapur ile kesmeyi. Ancak yine arkeolojik yönden pek ihmal edilen bir bölge. İstanbul’un çok kültürel seviyesi ve katmerlerinden bahsedilir. Bundan Boğaziçi de nasibini alır ama yeterince değil. Geçtiğimiz günlerde okuduğum birkaç makalede Boğaziçi’nde Türk Kaleleri adedi ve isimleri dikkatimi çekti. Bunların bazıları hayatta, son kalıntıları ile var olmaya çalışmakta, diğerleri ise yok olmuş durumda sadece tarih sayfalarından bizlere bir gülümseme yolluyor. Evet, üşenmedim bu kalelerin listesini meraklılar, için aşağıda sıraladım.

Bugün Var Olan Kaleler

 • Anadolu Feneri Kalesi
 • Poyraz Limanı Kalesi
 • Yoros Kalesi
 • Anadolu Hisarı
 • Rumeli Feneri Kalesi
 • Garipçe Kalesi
 • Rumeli Hisarı
Arkeolojik Kazılar, Türk Kaleleri ve THY

Bugün Var olmayan Kaleler

 • Anadolu Kilid-ül Bahir Kalesi
 • Macar Kalesi
 • Büyük Liman Kalesi
 • Rumeli Kilid-ül Bahir Kalesi
 • İmroz Kalesi

En Güvenli Havayolları

2014 havayolu ulaşımı için hiç iyi bir itibarla kapanmadı. 2013’e kıyasla yaklaşık kazalar dört katına çıktı. Elbette bunun sonuncunda oldukça fazla ölüm ile sonuçlandı. Her ne kadar havayolları hala en güvenli ulaşım aracı olsa bile kazası da en dramatik sonuçlara gebe olan bir kol. 2014’ün rakamlar son on yıl içerisindeki en yüksek ikinci veri.  JACDEC’e göre (Jet Airliner Crash Data Evaluation Centre) 2013’de 251 kişi havayolları ulaşımından dolayı hayatını kaybederken 2014’de bu rakam binler düzeyinde. Bu talihsiz olaylar elbette havayolları güvenliğine ayrı bir değer kattı. Zaten havayolları tercih edilirken bakılması gereken en önemli unsurlardan biri olan güvenlik, teknik vb. kaçınılmaz kollar artık seyahat edenlerin göz ardı edemeyeceği bir unsur haline geldi. Kısacası her şey miller, ekonomik fiyat veya milliyetçilik değil. Elbette JACDEC isimli kurum 2014’ü detaylıca değerlendirmiş ve yapmış olduğu araştırmalar sonucunda dünyanın en güvenli 60 büyük havayollarını geçtiğimiz aylarda basına duyurdu. Bu haber nedense pek basın tarafından irdelenmedi veya olması gereken düzeyde ele alınmadı. Bence çok önemli veriler içeriyor ve dikkat edilmesi gereken bir rapor.

türk hava yolları

Söz konusu rapora göre dünyamızın en güvenli havayolu firması Hong Kong menşeili Cathay Pacific. Bunu Emirates, Tayvanlı Eva Air ve Kanada’nın milli havayolu firması Air Canada takip ediyor. Avrupa’daki en güvenli havayolu firması Hollandalı KLM. Genel sıralamada beşinci sırada ve Air New Zeland (Yeni Zelanda Havayolları) ve Qantas (Avustralya Havayolları) önünde. Bu listede en büyük darbeyi elbette iki çok büyük kazası ile Malezya Havayolları aldı, 34. Sıradan 57. Sıraya geriledi ama hala ilk 60’da yer alıyor olması da önemli bir faktör. Her zaman sağlamlıkları ile bilinen Almanlar bu listede Lufthansa ile 12. Sırada ve diğer havayolları Air Berlin ise 20. Sırada.

Peki, çoğumuzun medar-ı iftihar-ı Türk Havayolları 46. Sırada. Çok parlak değil bence…


Makaleleri
Milyonlarca Hintliyi Tepindiren Adam
Turizm Sektörünün Köşe Taşı
Othmar Pferschy: Türkiye’nin ilk turizm fotoğrafçısı
2017’nin Lüks Seyahat Eğilimleri
Teotokostis Pammakaristu Manastır Kilisesi
Müzik, Seyahat İsimli Eşsiz Filmin Film Müziğidir…
Dünyanın En Garip Müzeleri
Turizm ile Şekillenen Gelecek
2018 Avrupa Kültür Başkenti: Valletta
Sanatın ve Mimarinin Beşiği: Floransa
Dokunulmamış: Ürdün ve Petra
Turizm Hakkında
Güzergah; Film Sahnemiz
Tonlarca Tel ve Sürdürülebilirlik
Kaburga Kıran
Dünyanın 10 Yerinden 10 Görkemli Kanal
Arkeolojik Kazılar, Türk Kaleleri ve THY
Birinci Konstantin
Barka İle Seyahat
Osaka
Modern Tanıma Göre Turizm’in Keşfi
Nasıl?
Seyahat Teknolojisi
Zekeriya Şen’in Hindistan İzlenimleri Serisi-2
Zekeriya Şen’in Hindistan İzlenimleri Serisi-1
Nam-ı Diğer: Zamanla İsmi Değişen Ülkeler
1900’lerde Paris'te Bir Fuar ve Yürüyen Kaldırım Hikayesi
Mars’ta Tatil Yapmak Mümkün mü?
Rock’n Roll ve Otel Sektörü
Nepal Denince Akla…
2016’nın Favori Destinasyonu: İzlanda
Gelişen Teknoloji Işığında Geleceği Öngörmek
Bavulunun Sesini Dinle : BagSentry
Düşük Sınıf Negatifliği Burada Yok: Narita Havalimanı
Kültürel Varlıklarımız: Ayasofya

Kişiye Özel Geziler

Size Özel Turlar

Hayalinizdeki geziyi sayfamızda bulamadınız mı?

Hayallerinizdeki Geziyi, Hayallerinizin Ötesinde Yaşayın!

Nasıl bir program istediğinizi söyleyin, size hayallerinizdeki geziyi tasarlayalım, siz dünyayı nasıl görmek isterseniz öyle bir rotayla; herkes için değil sizin tercihleriniz, sizin hayalleriniz, sizin maceranız için

Seminerler
Makaleler
Fest Travel
Fest Travel Instagram
Fest Travel Youtube
Fest Travel Twitter
Fest Travel Facebook
Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma : 08.30 - 17.00

Mesai saatleri dışında bize ulaşmak için fest@festtravel.com adresimize yazabilir ya da 0 850 622 33 78 no’lu telefonu arayabilirsiniz.
Barbaros Bulvarı, Barbaros Apt. No.74 K.7 D. 18-19 PK.34349 Balmumcu, Beşiktaş-İstanbul / Türkiye

Tel: 0 850 622 33 78
Faks: 0 212 216 10 30
E-Posta: fest@festtravel.com