Demek ki böylesi de yapılabiliyormuş...


TURİZM Türkiye’de tarihin en ağır krizini yaşıyor.

Sektör adına konuştuklarını söyleyenler bunu belirtmese de bu acı gerçeği artık herkes biliyor.

Türkiye için hele hele bu dönemde önemi tartışılmaz olan turizmde çok sıkıntılı bir dönemden geçilirken küçük de olsa güzel şeyler yapılabiliyor.

Hafta sonunda katıldığımız, bu yıl ikincisi yapılan ‘Bizim Thales’ etkinliği buna örnektir.

Didim Belediyesi’nin ilkini geçen yıl yaptığı ‘Bizim Thales’ etkinliğinin ikincisi bu yıl da Milet Antik Tiyatrosu’nda, ‘Müzik ve Felsefe’ adıyla yapıldı. Çinli, Hintli, İranlı ve Türkiyeli felsefeci ve biliminsanları 2.500 yıl önce Anadolu topraklarında bulunan Milet Okulu’ndan (Söke Güzelbahçe) çıkan Thales’i tartıştı.

Toplantının açılışında konuşan eski Turizm Bakanı ve Turizm Araştırmaları Derneği (TURAD) Başkanı Bahattin Yücel, Thales’in bu topraklara ait bir filozof olduğunu söyledi. Yücel, Didim’in dönemin gelecekbilimcileri olan kâhin-füturistler merkezi olduğuna işaret ederek amaçlarının Didim’i tarihi kökleriyle buluşturmak olduğunu, Didim’in bu tarihi ve kültürel değerleri ile öne çıkarılacağını söyledi.

Toplantıda konuşan Çin, Hindistan, Türkiye ve İran’dan felsefeci ve akademisyenler hem Thales’i hem de yakın dönem filozofları olan Buda, Konfüçyüs, Zerdüşt ve bunların ortaya çıkardığı felsefe sistemleri hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Toplantıda konuşan Fest Travel’in sahibi Faruk Pekin, Thales’le ilgili olarak şu noktaların altını çizdi:

“Tarihte ortaya çıkan bazı kişiler toplumsal tarihte derin izler bırakmış, insanlığın düşünsel evrimine damga vurmuştur. Bunu Batı’dan Doğu’ya şu şekilde sıralayabilirim; Anadolu’da başta Thales olmak üzere İyonyalı doğa filozofları, İran’da Zerdüşt, Hindistan’da Caynacılığın kurucusu Mahavira ve

Budizmin kurucusu Sidarta Gotama, Çin’de Konfüçyüs ve Daoizmin kurucusu Lao Zi... Bunların hepsi aşağı yukarı 6. yüzyılın insanları.

Miletos’u yalnızca bir kent-devlet olarak düşünmeyin. Ege Denizi, Karadeniz ve Akdeniz’de 90 kadar kolonisi var. Yani Miletos’ta tartışılanlar kısa bir süre sonra bu kolonilerde de tartışılmaya başlıyor.

Etkinlik Lübnanlı Rima Kicheich’in verdiği konser ile sona erdi.

Bu etkinliği izledikten sonra turizmde işler kötü, bunun nedeni de sektör değil, ne yazık ki siyasiler.

Didim 2. Bizim Thales etkinliği her şeye karşın iyi şeyler de yapılabileceğini gösterdi.

Onun için bu koşullarda zor olsa da enseyi karartmayalım...

 

 


http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/yalcin-bayer/demek-ki-boylesi-de-yapilabiliyormus-40474007
30 Mayıs 2017-Yalçın Bayer
İLETİŞİM
Adres: Barbaros Bulvarı, Barbaros Apt. No.74 K.7 D. 18-19 PK.34349 Balmumcu, Beşiktaş-İstanbul / Türkiye
Tel: 0 850 622 33 78   Faks: 0 212 216 10 30
E-Posta:  fest@festtravel.com

WhatsApp: 0534 015 62 30
Çalışma Saatlerimiz: Pazartesi - Cuma / 08.30 - 18.30
Mesai saatleri dışında bize ulaşmak için yurtdisi@festtravel.com adresimize yazabilir ya da 0534 015 62 30 no’lu telefonu arayabilirsiniz.