Dünyanın en büyük festivali KUMBH MELA


Dünyada her yıl kültürel, dinsel festival, panayır gerçekleştirilir. Ancak bunlardan hiçbiri Hindistan’daki Kumbh Mela kadar katılımcı toplayamaz. 2001’de, Allahabad (Prayag) kentindeki Kumbh Mela’ya 60 milyon kişi katıldı. Mekke’ye ya da Vatikan’a yılda ortalama 3 milyon hacının gittiği göz önüne alınırsa, bu çok büyük bir rakam. 

 

İSMİNİ GÜĞÜMDEN ALIYOR

Sanskritçede kumbha kulpsuz, ağzı dar, kavanoz ya da güğüm; mela da toplanma, festival ya da panayır anlamına geliyor. Kumbh Mela’yı güğüm festivali olarak çevirebiliriz. Kökeni Hindistan’da ilk nehir etkinliklerinin başladığı antik Vedik dönemine kadar gider. Kaynağı Hint mitolojisi, Puranalar’da, Maharabata ve Ramayana destanlarında anlatılır, Hintlilerin yaradılış mitlerinden kaynaklanır.

Bir zamanlar tanrılar güçlerini yitirir, yeniden kazanmak ve ölümsüzlük iksiri Amrita’yı ele geçirmek için Süt Okyanusu’nun çırpılması gerekir. Bunun için iblislerin yardımı gerekir, içkiyi adilce paylaşmak üzere anlaşırlar. Süt Okyanusu’nu beraberce çalkaladıklarında, Amrita bir testinin (Kumbh) içinde ortaya çıkar. İblisler Amrita’yı paylaşmak istemeyip testiyi çalınca, gökyüzünde büyük bir savaş başlar. Tanrılar ve şeytanlar 12 gün 12 gece savaşır. Yeryüzündeki 12 yıla tekabül eden mücadelede Amrita, Hindistan’ın dört ayrı noktasına dökülür. Böylece Kumbh Mela’nın kutlandığı dört yer belirlenmiş olur: Allahabad (Prayag), Haridvar, Uccain, Nasik. Kumbh Mela, üç yılda bir dört ayrı kentte, her birinde 12 yılda bir kutlanmak üzere gerçekleştirilir. Bu, hac ve suda arınma etkinliğidir. Tarihi Güneş, Ay ve Jüpiter’in burçlar kuşağındaki konumuna göre hesaplanır. Jüpiter, kova yani Kumbh burcuna, güneş koç burcuna girince başlar. Kumbh Mela, iki biçimde gerçekleştirilir: Purna Kumbh (Tam Kumbh) 12 yılda bir Allahabad (Prayag), Haridvar, Uccain ve Nasik’te; Ardh Kumbh (Yarım Kumbh) altı yılda bir Haridvar ve Allahabad’da yapılır. Maha Kumbh Mela ise 12 Purna Kumbh Mela’dan sonra, yani 144 yılda bir gerçekleştirilir. Son Maha Kumbh Mela, 2001’de Allahabad’da gerçekleştirildi, 60 milyon kişi katıldı.

NASIL KUTLANIYOR

Her şenlik döneminde yıkanmak için özel tarihler vardır. Bu günlerde kutsal ırmaklarda yıkanmanın bedeni ve ruhu temizleyerek çok yarar getirdiğine, kötü karmayı yok ettiğine inanılır. Kumbh Mela’nın altyapısı eyalet yönetimi ve merkezi hükümetin ortak bütçesiyle hazırlanır. Kamplar, çadır kentler kurulur. Hinduizmin önemli kadın, erkek gurularının, svamilerin her biri kendi çadırlarını hazırlatır. Müridler için reklam panoları düzenlenir. Tanrı Şiva’nın çileci öğrencileri, çıplak ayaklı Naga Babalar da kamplarını kurar. Naga Babalar, Hindistan’da Hinduizm’in Budizm’i alt etmesinde büyük katkısı olan Şankaraçarya’nın örgütlediği kişilerdir. O bu kişileri yedi ayrı akara biçiminde örgütler. Bu yıl da Haridvar’da yedi Şivacı, altı Vişnucu akara bulunuyordu.

Bu yıl Kumbh Mela’nın yapıldığı Haridvar, 300 bin nüfuslu bir kutsal kent. Tanrıça Ganga’nın, yani Ganj Nehri’nin Himalayalar’dan aşağı akarken düzlüğe ilk girdiği yere kurulmuş. Bu yıl festival için 100 milyon dolar yatırım yapıldı, kentin nüfusu 1,2 milyon kişiye ulaştı. 15-20 bin dolayında svami, Naga Baba, guru etkinliklere katılıyor. Yürüyerek, trenle, otobüsle Haridvar’a gelen Hindular, güneşin batışında ve doğuşunda kutsal Ganj Nehri’nde yıkanarak arınıyor. Meditasyon, yoga yapıyor. Aarti (ateş-ışık pucaları) törenlerine katılıyor, guruların konferanslarını dinliyor, Naga Babalara sadaka verip bazı guruların kamplarına bağış yapıyor, kısacası hacı oluyorlar. Hindular gezegenlerin Kumbh Mela dönemdeki özel konumu nedeniyle Ganj’ın suyu kötülükleri yok etme, günahlardan arındırma ve kişiyi kurtuluşa götürmede daha güçlü özellikler kazanıyor.

BEŞİNCİ SUYA DALIŞ GÜNÜ

Bu yıl Kumbh Mela’ya 15 Ocak günü 6 milyon kişi, 15 Mart’a 9 milyon kişi katıldı. 14 Nisan’a 20 milyon kişinin katılması bekleniyordu. Kalabalık günlerin görkemli olması açısından görünüşü elbette farklı. Ancak gezginler ve dış gözlemciler de o günlerde olayın içine giremiyorlar. Ben 1,5 milyon kişinin katıldığı 24 Mart tarihinde bir büyük Türk grubuyla oradaydım. Naga Babaların kamplarını gezdik. Tören Alayı’na katıldık, 23 Mart akşamı törenini çok yakından izledik. 24 Mart günü Haridvar’ın en kutsal yeri olan Hari ki Pori’de bazı arkadaşlarımız Ganga’da arındı.

Genelde Kumbh Mela’larda yürüme esastır. Ana arınma günlerinde bisiklete bile izin verilmez. Bu nedenle kitleler 5-10 kilometre yürümek durumundadır. Teorik olarak fotoğraf makinesi, cep telefonları kutsal mekana alınmaz. Kamplarda “vejetaryen” yemek esastır. İçki yasaktır.

23 Mart sabahı çadırların ortasında bir saat süreli gerçek bir aarti ayinine katıldık. 24 Mart’ta bölgenin diğer kutsal kenti olan Beatles grubu ile ünlenen ve “dünyanın yoga başkenti” olarak bilinen Rişikeş’te günbatımında Ganj kıyısında gerçekleştirilen bir başka aarti puca’sını izledik. Bizler bahçeli, klimalı, duşlu, ikişer yataklı, tuvaletli çadırlarda kaldık. Ortak lokantada vejetaryen yemekler yedik. Doğu inançlarını, mistik, çileci yaklaşımları izlemek, İslam çerçevesinde ortaya konan Sufi, bahni, Tebrizi, Kalenderi geçmişleri sorgulamak isteyenler için Kumbh Mela’lar özel bir deneyim. Halen sürüyor. Son buluşma 28 Nisan’da. Hâlâ böylesi bir deneyimi yaşama şansınız var.

GELECEK KUMBH MELA TARİHİ
* 2022, Haridwar

2019 Festival Dönemi 
21 Ocak 2019
Paush Purnima
04 Şubat 2019
Mauni Amavasya (Ana Arınma Günü - 2. Shahi Snan)
19 Şubat 2019
Maghi Poornima
04 Mart 2019
Maha Shivratri

Makaleleri
KUZEY KUTBU: 90 DERECE'DE SAAT KAÇ OLUR?
Türklerin İzinde Altın Dağlar: Altaylar
Efsanevi Başkent: İSTANBUL
Kültüre Yolculuk
Tarihin başlangıcına yolculuk
Tren İle Buda' nın Ayak İzlerinde Gezi
"Türkiye'de Kültür Turizmi" Kavramını Öne Çıkaran Bir "Gezi Kültürü"nün Oluşumunda FEST Travel'ın Yeri
Kapadokya İçin Çözüm: Resimli Kiliselerin Kopyalarının Yapılması!
Nagaland'ın savaşçı kuşları aralıkta havalanır
Darüsselam' dan Cape Town' a Tren İle Gezi
Destansı Bir Yolculuk: Trans-Sibirya Ekspresi İle Vladivostok-Moskova
Gerçekler ve Düşler
Omo Vadisi' nin rengarenk kabileleri
Dünyanın en büyük festivali KUMBH MELA
Orissa' nın gökkuşağı kabileleri
Wooden Mosques of the Black Sea Region
Cappadocia; rocks of ages
Kültür Turizmi Üzerine
Kültür Turizmi ve Medya
Macaristan'daki Osmanlı Eserleri PEYÇ VE ZİGETVAR
Göller ve Yanardağlar Ülkesi Nikaragua' da Bir Grup Türk
Irak' ta Olağanüstü Bir Kültürel Miras Tehdit Altında...
İzlanda: Ateşin ve Buzun Adası
Batı Anadolu' da Bilinmeyenlere Bir Gezi Güzergahı: Sardes-Birgi-Kula
Güney Hindistan: Bir Doğa ve Tarih Şöleni
Güzelyurt
Darwin'in Büyülü Adaları Galapagos'a Bir Macera Gezisi
Karnataka
Keşif İçin Bakacağın Yeni Bir Diyar: Libya
Siz Deyin Açlık Ülkesi Biz Diyelim Kültürler Mozaiği...
Libya
Karadeniz'in Ahşap Camileri
Kayseri
Ankara Kalesi
Yeşilırmak'ın Can Verdiği Şehir: AMASYA
Bir Kültür Mozaiği: Haliç
Tüccarların Limanı Kopenhag Her Dem Canlı
Çin
Patagonya
Değişik Kültürler Mozayiği
Bir Altından Gizeme Yolculuk: Myanmar ya da Burma
Geçmişin düşü ve hâlâ büyüleyici bir kent: TRABZON
Son Shangri-La: Butan
Varanasi

Önerdiklerimiz

BURGAZADA - KINALIADA
Explore Ortaklığı ile Puglia
YEDİKULE’DEN SAMATYA’YA TURU
Özel İzlanda Gezisi

Özel İzlanda Gezisi

Ücret sorunuz
258 gece 259 gün
BAKSI MÜZESİ TURU
YERALTINDAKİ İSTANBUL TURU
FENER - BALAT TURU
Kişiye Özel Geziler

Size Özel Turlar

Hayalinizdeki geziyi sayfamızda bulamadınız mı?

Hayallerinizdeki Geziyi, Hayallerinizin Ötesinde Yaşayın!

Nasıl bir program istediğinizi söyleyin, size hayallerinizdeki geziyi tasarlayalım, siz dünyayı nasıl görmek isterseniz öyle bir rotayla; herkes için değil sizin tercihleriniz, sizin hayalleriniz, sizin maceranız için

Gemi Gezileri
Makaleler
Fest Travel
Fest Travel Instagram
Fest Travel Youtube
Fest Travel Twitter
Fest Travel Facebook
Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma : 08.30 - 18.00

Mesai saatleri dışında bize ulaşmak için [email protected] adresimize yazabilir ya da 0 850 622 33 78 no’lu telefonu arayabilirsiniz.
Barbaros Bulvarı, Barbaros Apt. No.74 K.7 D. 18-19 PK.34349 Balmumcu, Beşiktaş-İstanbul / Türkiye

Tel: 0 850 622 33 78
Faks: 0 212 216 10 30
E-Posta: [email protected]