Mustafa Peştereli


1959 yılında Tokat’ın Reşadiye ilçesinde doğdum. Doktor olan babamın o yıl tayini Çanakkale’nin Lapseki’sine çıkınca, daha onsekiz günlük iken, jip, tren, vapur, otobüs gibi çeşitli ulaşım araçlarını kullanarak, gezginlik kariyerime başladım. Anamın dediği gibi yollarda doğdum; yollarda yaşıyorum… ”Memleketin neresinde olursa olsun çalışırım” diyen idealist bir babanın oğlu olarak eğitim yaşantımı da göçebe düzeninde sürdürdüm.
 
İlkokul yıllarım üç ayrı kentin (İstanbul, Zonguldak, Tokat) dört ayrı okulunda geçti. Sonra ailem Tokat’ta iken, yatılı olarak İstanbul’da Galatasaray Lisesi’nde orta öğrenimimi tamamladım. İşte rehberliğin kanıma girmesi de bu dönemde oldu. Lise ikinci sınıftayken, TMGT (Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı) tarafından düzenlenen amatör rehber kursuna katıldım. Çalışarak okumanın insana hem alaylı hem de mektepli olma şansını verdiğine inandığımdan, lise sonda gazeteciliğe bulaştım. Hürriyet gazetesinde Fransızcadan haber çevirileri yaparken sözcük dağarcığımın zenginleşmesinin keyfine vardım. Üniversite yıllarım başka bir kentte geçti. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi idealimdi; birinci tercihimdi. Orada 1979-1983 yılları arasında aldığım Uluslararası İlişkiler eğitiminin meslek yaşamımda çok faydasını gördüm, halen de görüyorum. Siyasal’da okurken 1982 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği kursa katılarak Profesyonel Rehber kokartımı aldım. Gazetecilikle ilişkim de Milliyet’te gece muhabiri olarak sürdü.
 
Üniversite diplomasını aldıktan sonra, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimlar Enstitüsü bünyesinde Kamu Yönetimi yüksek lisans programına katıldım. Daha sonra 1985-1988 yılları arasında, üç yıl T.C Merkez Bankası’nda günümüzün BDDK (Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu)’sının çekirdeği olarak nitelendirebileceğimiz Bankalar Gözetim Müdürlüğü’nde çalıştım. Bu dönemde Fransa'nın verdiği bir bursla, Paris’te Institut International d’Administration Publique (IIAP) (Uluslararası Kamu Yönetimi Enstitüsü)‘te Eylül 1987 ile Temmuz 1988 arasında Kamu Maliyesi İşletmesi konusunda yüksek lisans eğitimi gördüm. Bu kapsamda Fransa Merkez Bankası (Banque de France)’da bir staj yaptım ve Avrupa Birliği (o zamanki adıyla Avrupa Ekonomik Topluluğu)‘nin Brüksel’deki merkezinde, topluluğun işleyiş mekanizmaları ile ilgili konferansları izledim. Dönüşümde masabaşı çalışmanın ve rakamların bana göre olmadığının ayırdına iyice vardığımdan 1988 yılında Merkez Bankası’ndan ayrıldım ve lise yıllarımdan beri kanıma girmiş olan, yüreğimden ve aklımdan hiç uzaklaşmayan sevgili keyifli mesleğime, rehberliğe döndüm.
 
1988 yılından sonra, tam mesaimi verdiğm bu meslekte, ağırlıklı olarak, Fransız gruplarla Türkiye’nin bütün bölgelerinde yurtiçi turlar yapmaktayım. Ayrıca uzun yıllar boyunca Türk grupları Mısır ve Fas’a götürdüm. Meslek yaşamımın en keyifli dönemine FEST’e merhaba diyerek girdim. 1997 yılından bu yana yaptığım Doğu Karadeniz Kültür Turları ve Vietnam-Kamboçya-Laos turları coğrafi ve kültürel ufkumu genişletirken, gülümseyerek anımsadığım dostlarımın sayısını da her yıl kat kat arttırıyorlar. Çalışanları, gezginleri ve felsefesiyle FEST ailesinin bir parçası olmaktan onur duyuyorum. Burada mutluyum. Yıllanmış FEST dostlarına bir sözüm var: “Nerede kalmıştık?” Yeni FEST dostlarına da bir merhaba: “Nereden başlayalım?”


Makaleleri
BALKANLARDAN GÜLÜMSEYEN FİLİBE
Gülümseyen Sabır: Angkor
Yüksek Viraj: Artvin

Önerdiklerimiz

YEDİKULE’DEN SAMATYA’YA TURU
SÜLEYMANİYE - VEFA - ZEYREK
FENER - BALAT TURU
KADIKÖY GECE TURU
FENER - BALAT TURU
BOĞAZİÇİ YALILARI
Kişiye Özel Geziler

Size Özel Turlar

Hayalinizdeki geziyi sayfamızda bulamadınız mı?

Hayallerinizdeki Geziyi, Hayallerinizin Ötesinde Yaşayın!

Nasıl bir program istediğinizi söyleyin, size hayallerinizdeki geziyi tasarlayalım, siz dünyayı nasıl görmek isterseniz öyle bir rotayla; herkes için değil sizin tercihleriniz, sizin hayalleriniz, sizin maceranız için

Exodus Gezileri
Makaleler
Fest Travel
Fest Travel Instagram
Fest Travel Youtube
Fest Travel Twitter
Fest Travel Facebook
Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma : 08.30 - 18.00

Mesai saatleri dışında bize ulaşmak için fest@festtravel.com adresimize yazabilir ya da 0 850 622 33 78 no’lu telefonu arayabilirsiniz.
Barbaros Bulvarı, Barbaros Apt. No.74 K.7 D. 18-19 PK.34349 Balmumcu, Beşiktaş-İstanbul / Türkiye

Tel: 0 850 622 33 78
Faks: 0 212 216 10 30
E-Posta: fest@festtravel.com