REHBERLERİMİZİN KİTAPLARI


 
     Faruk Pekin / İstanbul şehrin Sırları
 

İstanbul, yaklaşık 16 asır üç büyük imparatorluğa başkent olmuş bir emperyal destan; doğasıyla, insanıyla, kültürüyle akıl almaz bir zenginlik. Yaklaşık on bin yıllık kesintisiz yaşamıyla, eşsiz coğrafyası, benzersiz tarihi, harika doğası, efsanevi görkemi ve kentte yaşayanların hâlâ bozamadığı güzelliğiyle dimdik ayakta. Diller açısından bir Babil Kulesi, mutfağıysa sanki coğrafya dersi…

Üzerine çok yazılan kentlerden biri olsa da yayınların çoğunda İstanbul ne yazık ki ölü bir kent gibi ele alınıyor; asıl öğe, insan unutuluyor. Kendini Doğu-Batı köprüsü romantizminden ya da “oryantalizm” sapmasından kurtaramıyor; “Nerde o eski İstanbul!” hayıflanmalarıyla haksızlığa uğruyor. Oysa bir kenti sadece geçmişiyle değil bugünüyle de sevmenin ve geleceğe taşımanın yolu, onu sevmekten geçiyor. Sevmek tanımakla, tanımak ise sokaklarında kaybolmakla, her köşe bucağının tadına varmakla mümkün.

30 yılı aşkın süredir Adım Adım İstanbul® gezileri düzenleyen Faruk Pekin kültürel mirasın ışığında, ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel etmenleriyle, doğasıyla, tarihi dokusuyla, her sınıf ve tabakadan insanıyla, yaşayan bir İstanbul’u sergiliyor. Kentin herkesi alıp götüren enerjisini, kendine özgü ruhunu ve “sırlarını” aktarıyor.

 

 
      Faruk Pekin / Gezmek Yaşamaktır
 

1980’li yılların ortalarından itibaren tüketimi ve eğlenceyi önceleyen, çevre duyarlılığından yoksun, güneş-deniz-kum eksenli “tur” anlayışından dünya ve Avrupa’nın yanı sıra Türkiye turizm sektörünün de muzdarip olduğunu söylemek mümkündür. Ülke dışında “ucuz turist cenneti” olarak tanıtılan Türkiye’de “kültür turizmi”nin hak ettiği yeri kazanması için yoğun çaba harcayan gezi tasarımcısı Faruk Pekin ise, “Önemli olan görmek değil, algılamaktır” şiarıyla FEST Travel bünyesinde Sorumlu ve Sürdürülebilir Turizm anlayışına uygun olarak hazırladığı yüzlerce gezi programıyla yıllardır gezginlerin ufkunu açmaktadır: Adım Adım İstanbul®, Adım Adım Anadolu®, Köşe Bucak Dünya®, Trenli Rotalar®, Yeşil Rotalar®, Yavaş Seyahat®, Coğrafyayı Okumak ve daha niceleri...

Bu yeni gezi kültürünün en tecrübeli isimlerinden Faruk Pekin’in daha önce yayımlanmış yazılarıyla henüz ilk kez okura sunulacak yazılarının bir araya getirildiği Gezmek Yaşamaktır’da kâh Hindistan’da milyonlarca insanla birlikte Kumbh Mela festivaline kâh bir kutup gecesi yıldızların altında sıcak şaraplı bir kokteyle katılacaksınız. Yaşamının son dönemi, “kültür turizmi” kavramının öne çıktığı bir gezi kültürünün oluşumu için geçmiş Faruk Pekin’in yazdıkları, gezmenin yaşamak olduğuna dair bir manifestodur.

Sayfa Sayısı: 326
Baskı Yılı: 2017
Dili: Türkçe
Yayınevi: Hil Yayın
ISBN: 9757638865
 
 
 
        Faruk Pekin / Çözüm - Kültür Turizmi
 
Turizm, özellikle son elli yıldır Türkiye ekonomisinin önemli girdilerinden birisi olarak değerlendiriliyor. Doğal ve tarihî güzellikleriyle Türkiye’nin turizmde dünyanın önde gelen ülkeleri içinde olduğu söylenip duruyor. Peki turizm istatistikleri gerçekleri yansıtıyor mu? Türkiye’ye gelen turist sayısı, turistlerin yaptıkları harcamalar neyi ifade ediyor? Turizm işletmecilerinin “Tesislerimiz dolu, ancak para kazanamıyoruz” sözlerinin arkasında yatanlar neler? “Güneş-deniz-kum” turizmi gerçekten Türkiye turizminin esas alması gereken model mi?

Kültür turizminin duayen isimlerinden Faruk Pekin, "Çözüm: Kültür Turizmi" kitabında Türkiye’nin onyıllardır ihmal ettiği kültür turizmi alanını kapsamlı bir çerçevede ele alıyor. Kültür turizminin, Türkiye açısından turizm alanında yaratacağı üstünlüğü vurgulayarak, turizmde gerçek bir başarı getirecek modelin neden kültür turizminde olduğunu uygulamadan örnekler vererek anlatıyor, kültür politikalarıyla turizmi ilişkilendiriyor. Turizmin ekonomi alanı dışındaki toplumsal, kültürel, çevresel yönlerine dikkat çeken Pekin, tüm dünyada yükselen bir değer olan kültür turizminin bir ülkenin çehresini değiştirebilecek yönlerini ortaya koyuyor.
Masa başından değil, sahadan yazılmış; ilgili mevzuatla desteklenmiş; alanında referans niteliği taşıyan bir çalışma.
 
Sayfa Sayısı: 348
Baskı Yılı: 2011
Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık
ISBN: 9789750508868
 
 
 
 
Uygarlıklar beşiği Anadolu... Uygarlıkların gelip geçtiği, geçerken buluştuğu, buluşunca yepyeni sentezler yarattığı Anadolu... Türkiye işte bunun için tarihi ve kültürel miras bakımından eşsiz bir yere ve eserlere sahip. Sayısız kavmin mekanı olan bu coğrafyada, tarihin zor ve tehlikeli şartları altında yaşamanın en temel ihtiyacı güvenlikti. İşte bu yüzden, üzerinde yaşadığımız topraklarda binlerce kale var. Dağbaşlarında, sarp kayalıklarda, yamaçlarda, su kenarlarında... Ama kaleler, aynı zamanda, bu topraklardaki kültürel mirasın az tanınan ve buna paralel olarak az korunan anıtları. Üstelik, bir kısmı yakın bir tarihe kadar, Kurtuluş Savaşı'nda bile kullanılmasına rağmen.

Türkiye'nin Kültür Mirası dizisinin ilk kitabı olan 100 Kale, binlercesi içinden en önemlileri sayılabilecek 100 tanesini kapsıyor. Her biri Türkiye'nin ayrı bir mücevheri oluşuyla, yüzyıllara dayanmış kimliğiyle, duruşuyla, geleceğe taşınmaya değer eserler yaratmayı teşvik etmesiyle zamana meydan okuyuşuyla öne çıkan 100 Kale.
 
Sayfa Sayısı: 214
Baskı Yılı: 2008
Dili: Türkçe
Yayınevi: NTV
ISBN: 9789756690901
 
 
 
Köprülerin altından çok sular aktı. Özellikle Anadolu’da çok sayıda medeniyet de köprülerin üstünden geçti. Binlerce yıl boyunca uygarlıklar yıkıldı, yerlerine yenileri kuruldu. Ve bu uygarlıkların büyük kısmı, bugün bizim hâlâ üzerinden geçtiğimiz köprülerden geçtiler. Eskisini yıkıp yenisini yaparak geçtiler, onararak geçtiler, ekleyerek geçtiler.
Bu uygarlıklar beşiğinde, bu geçit coğrafyasında tarih boyunca konaklayan kavimlerden kalma, hayret uyandırıcı güzellikte, köprü deyip geçemeyeceğimiz yüzlerce eser var.

Bu kitap, geçirgen zamana ve geçirgen coğrafyaya direnen köprülerden 100 unutulmaz örneğe yer veriyor.

Baskı Yılı: 2008
Dili: Türkçe
Yayınevi: NTV
ISBN: 9786055813109
 
 
 
Kapadokya: İnsanlık tarihinin en eski yerleşim alanlarından biri... Peribacaları, kayaoyma yapılar... Hıristiyan kültürünün temelleri; kiliseler, duvar resimleri... Farklılıklarla "birlikte yaşama"... Doğa, tarih, kültür ve coğrafya... Benzersiz bir renk cümbüşü... Doğu ile Batı'nın eklemlendiği, halkların, dinlerin, dillerin ve kültürlerin birbiri içinde eridiği çok özel bir coğrafya olan, UNESCO'nun "Dünya Mirası Listesi"nde de hem doğal hem kültürel miras olarak kendine yer bulan Kapadokya, adeta bir "masal ülkesi"...

Kapadokya'yı kendi başına ve profesyonel rehber olarak yerli-yabancı gezginlerle defalarca dolaşan Faruk Pekin, sıradan bir "gezi rehberi" sunmuyor okura: Kapadokya'nın tarihî, kültürel, sosyal, dinî, coğrafi özelliklerini kapsamlı şekilde bir araya getiriyor; "bilerek gezme"ye, bölgenin çok yönlü tanınmasına önemli bir katkıda bulunuyor. Gezginler için güzergâh önerileri ve kültür turizmi çerçevesinde yaratıcı çözümler içeren, doğanın ve tarihin tüm renklerini barındıran Kapadokya kadar zengin bir kitap..
 
Sayfa Sayısı: 448
Baskı Yılı: 2014
Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık
ISBN: 9789750515422
 
 
This book is prepared to take you to the "fairy land" where the cultural mosaic of the region is narrated scientifically, backed up by photographs depicting the many details of the place and with texts prepared in line with the view-points of tourism experts architects and poets.
 
İngilizce [DİL]
Maestro Reklamcılık, Kasım 1997
 
 
 
İSTANBUL, Asya ile Avrupa gibi iki yaşlı kıtanın ve Akdeniz ile Karadeniz gibi iki önemli denizin buluştuğu bir kavşakta kurulmuş, üç büyük imparatorluğa başkent olmuş bir enıperyal destan, bir efsane.

Yaklaşık üç bin yıllık kesintisiz yaşamı ile, eşsiz coğrafyası, benzersiz tarihi, harika doğası, efsanevi görkemi ve kentte yaşayanların hâlâ bozamadığı güzelliğiyle dimdik ayakta. Ölümsüz bir kent.
 
Sayfa Sayısı: 239
Baskı Yılı: 2005
Dili: Türkçe
Yayınevi: Türkiye İş Bankası
 
 
Faruk Pekin 1985 yılından bu yana Türkiye'de kültür turizminin öncülüğünü yapan, bir sanat ve kültür tasarımcısı gibi İstanbul'da yaklaşık 170, yurtiçinde yaklaşık 140 özgün güzergâh yaratan FEST Travel'ı yönetiyor. Uluslararası Sosyal Turizm Örgütü ISTO'nun (International Social Tourism Organisation) Yönetim Kurulu üyesi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Kültür Turizmi Komitesi Başkanlığı, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Girişim Grubu ve Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı Onursal Başkanı. Turizm Araştırmaları Derneği (TURAD) ve Turizm Gazeteci ve Yazarları Derneği (TUYED) üyesi. TÜRSAB Başkanlık Danışmanı ve Kültür Turizmi Komitesi Onursal Başkanı.

Bu kitapta yaklaşık yirmibeş senede yaptığı gezilerde, gezilerin hazırlık aşamasında, rötarlı uçakların bekleme salonlarında anlattığı, dinledeği fıkraları derliyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 123
Baskı Yılı: 2014
Dili: Türkçe
Yayınevi: E Yayınları
ISBN: 9789753903295
 
       İşçiler Neden ve Nasıl Sömürülüyor? / Faruk Pekin
 
Sayfa Sayısı: 167
Baskı Yılı: 1976
Dili: Türkçe
Yayınevi: Vardiya Yayınları
 
       Adım Adım İstanbul - Tarihi Yarımada / Faruk Pekin
 
İstanbul Ansiklopedisi Eki
 
       Adım Adım İstanbul - Galata - Beyoğlu / Faruk Pekin
 
İstanbul Ansiklopedisi Eki
 
 
 
Mısır’da altı yıl bir Fransız turizm şirketinin temsilciliğini yapan ve mesleği nedeniyle yıllardır Mısır’a gidip gelmeye devam eden, profesyonel tercüman-rehber Turgay Tuna, ‘Ahlan ve Sahlan Kahire’ adlı kitabında dünyanın en eski kentinlerinden Kahire’yi anlatıyor. Tuna’nın kitabında, kentin mahallelerinden tarihi mekanlarına, Nil Nehri’nden piramitlere, yeme içme alışkanlıklarından siyasi yapıya her şeyi bulmak mümkün. Tuna’nın kalemiyle kısa bir Kahire gezisine çıkıyoruz. Güneş, batıda Libya sınırlarına doğru uzanıp giden, kilometrelerce sonra da yeryüzünün en büyük çölü Büyük Sahra’yla kucaklaşan Giza Çölü’nün üzerinde, dünyanın öteki yarısına doğru ağır ağır kaynamaya başlarken, binlerce camiden ezan sesleri yükseliyor gökyüzüne. Ezan seslerine karışan klaksonlar, arı kovanı gibi hareketli kentin gürültüsü; Nil üzerinde, rüzgarı arkasına alarak kayıp giden bembeyaz felukaların yüzyıllar ötesinden bu yana süregelen danslarına eşlik ediyor. Geçmişte güneş tanrılarının yaşadığı bu ülkenin başkentine tepeden bakmak bir başka güzel…
 
Sayfa Sayısı: 312
Baskı Yılı: 2017
Dili: Türkçe
Yayınevi: E Yayınları
ISBN: 9789753903608
 
 
 
 
Profesyonel turist rehberi, araştırmacı-yazar, fotoğrafçı ve küratör Turgay Tuna kırk yılı aşan meslek hayatının birikimlerini aktarmaya devam ediyor...

İstanbul'a büyük bir tutkuyla bağlı olan Turgay Tuna, yıllardır adım adım gezdiği ve gezdirdiği kenti yalnızca herkesin bildiği şaheserleriyle değil, kıyıda köşede kalmış, kimi unutulmuş, kimi ise hiç bilinmeyen yerleri, binaları, insanları ve öyküleriyle İstanbulseverlere tanıtıyor...

Okurları kâh bir zaman tünelinde, kâh şimdiki zamanda küçük, nostaljik İstanbul keşiflerine çıkartıyor.

Sayfa Sayısı: 304
Baskı Yılı: 2013
Dili: Türkçe
Yayınevi: E Yayınları
ISBN: 9789753903110
 
 
Beyoğlu yepyeni bir güne uyanıyor, hayalimizdeki eski güzellikleriyle..
 
Sayfa Sayısı: 382
Baskı Yılı: 2014
Dili: Türkçe
Yayınevi: E Yayınları
ISBN: 9789753903271
 
 
Gerçek ve kurmacayı ustalıkla birleştirerek belgesel bir nitelik taşıyan, heyacan verici ve merak uyandıran bir anlatı... Eski Mısır'ın gizemi iki yüzyıldan bu yana dünyanın hemen her köşesinden insanları bir manyetik alan gibi çekmeye devam ediyor. Mumyalar, mezarlar, piramitler, tapınaklar; Akhenaton, Nefertiti, II. Ramses, Kleopatra ve tabii ki mezarından çıkartılan muhteşem hazinesi kadar lanetleriyle de ünlenmiş Tutankhamon… Tarihi gizemlerle dolu Antik Mısır uygarlığı hakkında dünyada birçok kitap yayınlandı. Türk okurlar da bilinmeyene duyduğu ilgi ve merakını, çeviri kitaplarla doldurmaya çalıştı. Mısır'a görevli olarak gitmiş, orada uzun yıllar yaşamış ve defalarca mezarlara girip Teb'den Tel El Amarna'ya Antik Mısırlıların izini sürmüş; bu süreç içinde de başından birbirinden ilginç anılar geçmiş Turgay Tuna tarafından kaleme alınan bu kitabı okurken, heyecanlı bir temponun içine girecek; Antik Mısır'ın mumyalarını, mezarlarını ve bunların bulunuş öykülerini anlatan bu yapıtı bir solukta bitireceksiniz.
(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 296
Baskı Yılı: 2016
Dili: Türkçe
Yayınevi: E Yayınları
ISBN: 9789753903486
 
 
İskenderiye'den Kahire, Luksor Tapınağı'ndan Karnak Tapınağı'na, Nil Nehri'nin hayat verdiği firavunlar ülkesi Mısır…

'Yuvarlak Dünyanın Köşeleri' serisi kitapları, sizleri gidilen yerde yaşayacaklarınızla ilgili olarak bilgilendirecektir. Ülkeye ayak bastığınız andan başlayarak şehir merkezine nasıl gideceğinizi, metro ve otobüs sistemlerini, gidilen ülkenin mutfağını, restoranlarını, tarihi yerlerini, müzelerini, mağazalarını, danslarını, sokaklarını ve de en önemlisi insanlarını rehber ve gezgin gözüyle anlatmaya çalışacaktır.

Yabancı diyarlarda, en güzel anıların kişisel deneyimler olacağını unutmadan, vaktinizi gerektiği gibi değerlendirebilmenize yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana…

Her Satırı yaşandıktan sonra yazılmış bir gezi kitabıdır.

-Bülent Demirdurak-
(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 160
Baskı Yılı: 2014
Dili: Türkçe
Yayınevi: Gita Yayınevi
ISBN: 9789758915293
 
 
Peri bacalarının, güzel atların, üzüm ve şarabın, azizlerin, Hacı Bektaş Veli'nin toprağı Kapadokya... Çok yazıldı, çok çizildi, çok anlatıldı ama bu kitabın sayfalarında yer alan birçok konu bugüne dek pek işlenmedi. Hititlerden Romalılara, Bizanslılardan Selçuklulara, Dimitrios Katsikas'tan Aziz Baba'ya, Refik Başaran'ın Cemal'inden Soğanlı köyünün pulcusu Fevzi Ablak'a uzanan gizemli öyküler.

Turgay Tuna, sizleri peri bacaları diyarının vadilerinde, tepelerinde, köylerinde dolaştırıp Kapadokya'nın bilinmeyenlerine götürüyor...

Sayfa Sayısı: 216
Baskı Yılı: 2008
Dili: Türkçe
Yayınevi: Bağlam Yayıncılık
ISBN: 9786055809003
 
 
Yılın her mevsimi, günün her saati renkten renge giren farklı bir gezegen gibidir Kapadokya... Elinizdeki rehber kitapta, 'Güzel Atlar Ülkesi' diye adlandırılmış bu bölgedeki doğa harikaları, masalsı vadiler, peribacaları, kaya kiliseleri, teraltı şehirleri ve müzelerin yanı sıra yemek, endemik türler, şaraplar hakkındaki en yeni bilgiler bir serüven tadında anlatılıyor...

Baskı Yılı: 2012
Dili: Türkçe
Yayınevi: BKG
ISBN: 9786055488048
 
 
Profesyonel turist rehberi ve araştırmacı Turgay Tuna, çocukluğundan günümüze uzanan anılarının ördüğü çerçeve içinde Bizans'tan kalma bu eski İstanbul köyünü anlatıyor. Kimi zaman Zuhuratbaba'dan İncirli'ye uzanan mekânlarda dolaşıyor, Kartaltepe'den Yenimahalle'ye koşuyor, mezarlıklarda oyun oynuyor; kimi zaman da henüz sahil yolunun geçmediği kıyılarda denize giriyor, Viyana Gazinosu'ndan Miltiyadi'ye uzanıyor, Lambo'dan dondurma alıyor, Mihran'da fotoğraf çektiriyor, Turşucu Şükrü'nün önünde sıraya giriyor… Turgay Tuna, "Bir Zamanlar Bakırköy" kitabını ilk defa 1996 yılında yayımladı. Aradan yıllar gelip geçti, kaleme almış olduğu ilk kitabını yaptığı eklemelerle daha da geniş bir hale getirdi… Kaybolan Bakırköy'ün büyülü geçmişi... Yıllarını bu semte vermiş bir Bakırköylünün kaleminden…
(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 256
Baskı Yılı: 2015
Dili: Türkçe
Yayınevi: E Yayınları
ISBN: 9789753903363
 
 
 
 
 
Mezarlar, mumyalar, piramitler, tapınaklar; II. Ramses, Nefertiti, Kleopatra ve tabii ki mezarından çıkartılan muhteşem hazinesi kadar lanetleriyle de ünlenmiş kral Tutankhamon... Tarihi gizemlerle dolu eski Mısır uygarlığı hakkında dünyada birçok kitap yayınlandı. Türk okuru da bilinmeyene duyduğu ilgi ve merakını çeviri kitaplarla doyurmaya çalıştı... Mısır'a rehber olarak gitmiş, orada uzun yıllar yaşamış ve Tutankhamon'un mezarına girip Teb'den Tel el Amarna'ya kadar bu genç kralın izini sürmüş ve bu süreç içinde başından birbirinden ilginç anılar geçmiş bizden biri tarafından kaleme alınan bu kitabı okurken, heyecanlı bir temponun içine girecek, Tutankhamon'un yaşamından kesitler de içeren, ölümünü, mumyalanışını ve gömülüşünü ve yüzyıllar sonra Howard Carter tarafından mezarının bulunuşunu anlatan bu yapıtı bir solukta bitireceksiniz.!

Sayfa Sayısı: 174
Dili: Türkçe
Yayınevi: Güncel Yayıncılık 
ISBN: 9758020617
 
 
Güneş altında
Kavrulan sarı toprak
Kışı özlüyor
 
Yayınevi: Delisarmaşık 
Dili: Türkşe
Sayfa Sayısı: 56
ISBN: 6056688577
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Giderek küçülen dünyamızda sınırlar birer engel olmaktan çıkıyor. Bizim için bir zamanlar erişilmez olan coğrafyalar, insanlar, yaşamlar yakınlaşıyor. Farklı inançları, farklı kültürleri, farklı dünyaları tanıyor, zaman zaman şaşırıyoruz.

Bin yıl öncesine kadar atalarımızın yurdu olan ve onların izlerini barındıran bir ülke Moğolistan. Orhun Abideleri, Göktürkler, Şamanizm. Ulanbator'dan Orhun Vadisi'ne, Gobi Çölü'ne uzanan heyecanlı bir yolculuk yapıyoruz bu büyüleyici ülkede...
Profesyonel tur rehberi Yıldırım Büktel'in kaleminden ilgiyle okuyacağınız bir gezi kitabı...

Sayfa Sayısı: 144
Baskı Yılı: 2012
Dili: Türkçe
Yayınevi: E Yayınları
ISBN: 9789753902953
 
 
Profesyonel turist rehberi Yıldırım Büktel'in hazırladığı, başta Floransa olmak üzere Toskana Bölgesi'nin önemli
şehirlerinin tanıtıldığı bu rehber kitap tüm gezginler ve bu bölgeyi merak edenler için çok yararlı bir çalışma.

Bu rehber kitapta Floransa'dan Siena'ya, Pisa'dan Lucca'ya şehirleri; Michelangelo'dan Da Vinci'ye Botticelli'den Dante'ye önemli isimleri, Accademia'dan Uffizi'ye eşsiz müzeleri okuyacak, restoran alternatifleri ve ünlü Toskana şaraplarıyla ilgili bilgiler alacaksınız...
(Tanıtım Bülteninden)
 
Sayfa Sayısı: 204
Baskı Yılı: 2014
Dili: Türkçe
Yayınevi: E Yayınları
ISBN: 9789753903332
 
         Orta Asya'dan Anadolu'ya Türk Sanatı ve Kültürü / Derleyenler: Nuri Seçgin, Yaşar Çoruhlu, Nalan Türkmen, Anıl Yılmaz

Prof. Nejat Diyarbekirli, erken dönem Türk sanatını dünyada ve Türkiye'de temellendiren bilim adamımızdır. Sayısız defalar Macaristan'dan Güney Sibirya'ya kadar uzanan Avrasya stepleri üzerinde araştırmalar yapmıştır. Bulguları arasında Hunlar, özellikle de Pazırık Kurganları hakkındaki görüşleri batılı akademisyenlerce ilgi görmüş, bilimsel tartışmalara konu olmuştur.
 
Yayın Tarihi 2006-03-29
ISBN 9756782900
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 676
 
        Türk Sağı / İnci Özkan Kerestecioğlu,  Güven Gürkan Öztan
 
Türkiye'de sağ akımların ideolojik alet çantasında neler var?
Türk sağcılığı kitlelere seslenirken hangi imgelere başvuruyor, hangi tahayyüllere hitap ediyor?
Hangi psiko-sosyal damarları işliyor, hangi çağrışımları harekete geçiriyor?
Elinizdeki derlemede, bu sorulara cevap arayan çalışmalar yer alıyor. İcat edilen korkular, nefret ve öfke temaları, düşman portreleri, komplo teorileri: "Moskof"tan, "kızıllar"dan masonlara…
Kürtlere, Alevilere…
Kutsal yerler, ulusal hafıza mekânları: Fetih'ten, Ayasofya'ya, Çanakkale-Gelibolu'ya…
Devlet fetişizmi… Maddi ve manevi 'kalkınma' tutkusu…
Erkeklik ve kadınlık kurguları…
Romanlardan, başörtüsü meselesine…
Din anlayışı, mümin ideali…
Siyasette, edebiyatta, sinemada…
Aydınlara bakış: Milliyetçi-muhafazakârlıktan, İslamcılığa…
 
Sayfa Sayısı: 592
Baskı Yılı: 2012
Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık
ISBN: 9789750510250
 
       Türkiye'de Militarizm / Güven Gürkan Öztan
 
Militarizmi ve militarist zihniyeti açıklamaya çalışırken, öncelikle bir kurum olarak ordu ve ordunun işlevleri üzerinde durulur; bunların toplumsal tezahürlerine dayanarak genel sonuçlara gidilir. Oysa bugün militarizm farklı boyutlara sahip bir kavram olduğu için her ülkede kendini değişik biçimlerde gösterirken, topluma benimsetilen militarist değerler giderek toplumun sıradan popüler öğeleriyle birleştirilerek, günlük hayatın olağan akışı içinde kendini yeniden yaratıyor. Bu, yıllarca askerî darbelerle "malûl" bir ülke olan Türkiye'de kendini daha açık bir biçimde ortaya koyarken; kuşaktan kuşağa aktarılan "asker millet", "her Türk asker doğar" gibi yanılsamalar da militarist zihniyeti canlı tutmakta. İşte daha önce yayınlarımız arasında Türkiye'de Çocukluğun Politik İnşası adlı eseri basılmış olan Güven Gürkan Öztan, Türkiye'de Militarizm - Zihniyet, Pratik ve Propaganda adlı bu kitabında, ülkemizde militarizmin köklerini, millî kimliğin oluşumunu, "millî dava"lar çerçevesi içinde Kore Savaşı'nı Kıbrıs'ı, askerî darbeleri temel alıp, günümüze kadar yaşamın her alanında şekillenmiş, militarist zihniyeti, değişik boyutlarıyla inceliyor.

Türkiye, militarist zihniyet ve pratiklerin toplumun her alanına sindiği bir ülke. Bu olgu toplumsal ve siyasal kültürün hiyerarşik, baskıcı ve cinsiyetçi yapısını pekiştirdiği gibi siyaseti salt dost-düşman karşıtlığı üzerinden yürütülen otoriter, kirli bir sürece dönüştürüyor. Militarizmi derinlemesine ve çok yönlü bir analize tabi tutan Öztan, militer zihniyet ve uygulamaların öyle basitçe "askeri vesayet"in geriletilmesiyle ortadan kalkmayacağını gözler önüne seriyor. "Korku kültürü"nün yarattığı "güvenlik ideolojisi" ve baskıcı ataerkil yapıların militarizmle ilişkisini; devlete itaat eden erkekler ile erkeklere boyun eğen kadın ve çocukların nasıl yaratıldığını; bu itaatler uğruna ölme ve öldürmenin nasıl meşrulaştırıldığını anlamak ve bunlarla mücadele etmek isteyen herkesin okumak isteyeceği bir kitap…
-Prof. Dr. Fatmagül Berktay-
(Tanıtım Bülteninden)
 
Sayfa Sayısı: 236
Baskı Yılı: 2014
Dili: Türkçe
Yayınevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları
ISBN: 9786053992912
 
       Türkiye'de Çocukluğun Politik İnşası / Güven Gürkan Öztan
 
Çocukluğun sosyal, siyasal ve kültürel tarihi, toplumda cinsiyet bağlamında biçimlenmiş egemen söylemin yaratmış olduğu rol dağılımını ve bunun sonucunda oluşan değer yargılarına kaynaklık eden zihniyet dünyasını öğrenmemizi sağlar. Modernizmin günümüzde ulaştığı çocukluk algısı ise, sadece çocuğa ait ve "naiflik" içeren bir tespitin dışında, aynı zamanda yetişkinliği de içine alan, daha geniş ve ideolojik verilerle yüklenmiş bir çerçeveyi de çizer. Bir başka deyişle modern çocukluk paradigması, tahayyül edilen, bu anlamda hedeflenen yetişkinliğin ve yaratılmak istenen toplumsal yapı içinde en başta eğitimde ulaşılmak istenen "ulvi" amaçların da varacağı sınırları belirler. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Dr. Güven Gürkan Öztan, Türkiye'de Çocukluğun Politik İnşası adlı bu eserinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslaşma sürecinde Tanzimat'la başlayan dönüşümleri, bunların Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemlerinde aldığı farklı biçimlenmeleri, "yurttaş çocuk"tan "milliyetrperver çocuk"a ve son kertede "cumhuriyet çocuğu"na kadar uzanan değişik nitelendirmelerin ideolojik temellerini ele alıyor. Yazara göre Türkiye'de çocuk için itaat, "erdem" olduğu kadar kaçınılmaz bir zorunluluktur. Kültürel kodlara, tüm milliyetçi ve militarist unsurlarıyla ulus-devlet olma çabalarının politik veçheleri eklendiğinde, çocuk hem bir kez daha çocuklaşır hem de beklentiler açısından "çocuk"tan fazla bir şey oluverir. Geleneksel evlât rolüne, yeni rejime uygun "milli sorumluluklar" eklenir. Otoriteye bağlılık, çocuk için bu toprakların kökleşmiş "lider kültü"nü daha anlamlı bir hale getirerek, yaşamın vazgeçilmez öğesi haline sokar. Yetişkinlerin dahi birer "talebe" olduğu bir toplumda çocuklar hiç "büyümez"…
 
Sayfa Sayısı: 320
Baskı Yılı: 2012
Dili: Türkçe
Yayınevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları
ISBN: 9786053992295
 
 

Kişiye Özel Geziler

Size Özel Turlar

Hayalinizdeki geziyi sayfamızda bulamadınız mı?

Hayallerinizdeki Geziyi, Hayallerinizin Ötesinde Yaşayın!

Nasıl bir program istediğinizi söyleyin, size hayallerinizdeki geziyi tasarlayalım, siz dünyayı nasıl görmek isterseniz öyle bir rotayla; herkes için değil sizin tercihleriniz, sizin hayalleriniz, sizin maceranız için

Gemi Gezileri
Makaleler
Fest Travel
Fest Travel Instagram
Fest Travel Youtube
Fest Travel Twitter
Fest Travel Facebook
Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma : 08.30 - 18.00

Mesai saatleri dışında bize ulaşmak için [email protected] adresimize yazabilir ya da 0 850 622 33 78 no’lu telefonu arayabilirsiniz.
Barbaros Bulvarı, Barbaros Apt. No.74 K.7 D. 18-19 PK.34349 Balmumcu, Beşiktaş-İstanbul / Türkiye

Tel: 0 850 622 33 78
Faks: 0 212 216 10 30
E-Posta: [email protected]