Seyahat tasarımcısının beslendiği ziyafet(ler)


Seyahat ve organizasyon işinizi canlı tutabilmeniz için proaktif olmanız, yenilikçi yaklaşımlar ve fikirler geliştirmeniz gerekir. Bunun bir yolu, endüstri bilginizi ve ağınızı sürekli olarak büyütmekten geçer. Bunu başarmanın en önemli kaynaklarından biri turizm endüstrisi etkinliklerine, turizm sektörü fuar, toplantı zirvesi ve benzeri “bir araya” gelmelere katılmaktan daha iyi bir yolu yok. Bu oluşumlar ile birlikte sektörün ilerlemekte olan ivmesinin nabzını her anlamda yakalamanız mümkün.

Turizm fuarları ve konferansları, diğer seyahat profesyonelleriyle tanışmanın, yüz yüze görüşmenin, LinkedIn bağlantılarımızı çoğalttığınız, pandeminin karanlık günleri hafızalarımızdan silmeye başladığımız ve sektörün kucakladığı en son akımlar ve zorluklar hakkındaki bilginizi artırmanın en iyi yollarından biri.

Şirket değerleri, amacı ve misyonu müşteriler ve çalışanlar için çok daha öncelikli hale geldiğinden, son bir yılda hem seyahat hem de işe alım endüstrisinde önemli değişiklikler gördük. Giderek daha çalkantılı zamanlarda yaşıyoruz ve bunu kabul etmeyi reddeden herkes, eşitsizliği vurgulama veya değişim getirme konusunda tutkulu rakipler lehine unutulma riskiyle karşı karşıya.

Koronavirüs pandemisinin küresel etkisi sayesinde turizm fuarlarında, gelecekte yeni uygulama ve teknolojilerin benimsenmesi ihtiyacını doğurdu. Sektör, dijital araçları ve diğer mevcut kaynakları kullanarak hızla gelişen kapanmalara beklenmedik yeni formatlarda yanıt verdi. Sonuç olarak, bir dizi karantina sırasında yeni etkileşim biçimleri ortaya çıktı.

Toplantı sahipleri ve organizatörler, alınan önlemlere bağlı olarak artık sanal, fiziksel ve hibrid (karma) etkinliklerin bir karışımını sunuyor. Ayrıca sürdürülebilir, çevre dostu ve güvenli bir çevrenin önemini her zamankinden daha fazla takdir ediyorlar, etmek zorundalar!

Bu organizasyonların genellikle bir kısmı hedefi on ikiden vururken, pandemiden çıkartılması gereken tüm derslere rağmen pek çoğu eski usul yoluna devam etme maksadında.  Bu ise boşuna para, zaman ve emek harcanan birer toplanma alanından ileri gitmiyor. Bu nedenle, en verimli fuara katılmak herkes için çok değerli. Küçük, orta veya büyük ölçekli bir seyahat/aktivite operatörü iseniz, amaç, değerler ve sektörlerinde olumlu bir fark yaratan oluşumlar tercihiniz olmalı. Özellikle etkili endüstri figürleri tarafından yönetilen seyahat fuarlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Açılış oturumlarına katılma, gerçekleşen sohbetlere dahil olma, karşılıklı sohbet/tartışma atölye etkinlikleri ve önde gelen endüstri uzmanlarından bilgi edinme şansınız olan etkinlikler mükemmeldir.

Bu tür etkinlikler sektörden diğer profesyonellerle tanışmak için harika bir şans. Hizmetlerinizi yerel ve küresel olarak tanıtmanın etkili yollarını öğrenme imkânı yakalayabilirsiniz. Sektördeki meslektaşlarınızla bağlantı kurmayı ve yeni ortaklıklar kurmayı planlıyorsanız bu tür etkinliklerden en efektif olanlara katılmanız gerekir. Evet yorulacaksınız, çok adım atacaksınız, sesiniz kısılacak, bol bol el sıkışacaksınız ve hatta sarılacaksınız ancak buna karşılık çok not alacaksınız, sektörün nabzını tutacaksınız, beyninizi besleyeceksiniz, gezgin ruhunuzu kamçılayacak ve en önemlisi gelmekte olanı yakalayacaksınız.

Ama şu asla unutulmamalı, sizin zamanınız, paranız ve emeğiniz çok önemli ve değerli. Onun için bunu hak eden organizasyonlara yatırım yapmanız mutlak olmalı. Yoksa oturup sadece sohbet, eş-dost muhabbeti, dedikodu yapılacak bir ortama asla kendinizi sokmamanız gerekir. Bu hem mesleğinize hem de sektöre saygı göstermediğinizi ifade eder. Bir etkinliğe katılmadan önce sizin için artı ve eksilerini çok iyi tartmanız gerekir. Yoksa hem organizatör hem katılımcılar hem de (en önemlisi) sizin için tamamıyla bir zaman kaybından ileri gitmez. Böyle bir lüksünüz varsa o ayrı…

Uzun bir zamandan beri gel-gel etkinliklerinden organizatörler de uzaklaşıyor. Stant kuran ile alış gücü olan, cidden iş yapmaya odaklanmış kurumları davet etmek için çok sıkı bir ön eleme sürecinden geçiriyorlar. Referans sorguları ve cari hesaplar. Doğru kişileri, doğru kurumlar ile birleştirmek asıl amaçları. Hiç kimsenin kaybedecek zamanı yok.

Ben kendi adıma ülkemde ve dünyada pek çok turizm fuarına katıldım. Bazılarını başka bir şans vermeden ilk ziyaretimde, bazılarını da zaman içerisinde eledim. Bazılarına ise ilk günden beri eksiksiz katıldım. Her yıl Fas-Marakeş’te gerçekleştirilen Pure Life Experiences’da bunlardan biri. Aslen İstanbul’da yapılması amaçlanan bu özgün fuar, üç yıl aradan sonra 10. defa katıldığım premium deneyimsel seyahat organizasyonu beni her anlamda tatmin ediyor.

Pure Life Experiences, yaratıcı turizm sektörüne yön veren, yeni ilişkiler kurulan aynı düşünce frekansında olan seyahat tasarımcılarını bir araya getiren ikonik bir organizasyon. Hem gezginler hem de dünya için farklılık yaratmaya odaklanan bir seyahat işleme fabrikası gibi. Elbette neleri alıp kendi formülünüze entegre edebilmeniz çok önemli. 

Turizmci ve gezgin ruhumu şımarttığım seyahat fuarlarından biri Pure Life Experiences. Katılan herkese hakkını veren bir oluşum. Ülkemizde şahit olduğumuz pek çok eksikliğin sıfırlandığı bir organizasyon. Her şey olabildiğince düşünülmüş ve uygulamaya koyulmuş. Üç yıl aradan sonra bu yıl düzenlenen fuar, şimdiye kadarki en iyi şovlarından biriydi. Ağzınızda eşsiz bir tat bırakıyor. Her turizm tasarımcısı, sessiz bir düşünme döneminden çıkarken, özüne süzülmüşken, bu fuar da “Zamanımız şimdi” deme fırsatı buldu. Sorumluluk almak için birbirimizi cesaretlendirmek ve ilham verme için en ideal ortam sağlanmıştı.

Deneyimsel seyahat hareketi, her zamankinden daha güçlü bir şekilde yeniden inşa edilmeye başlandığına şahit olduk. Dünyaları değiştirecek yeniliklere ilham vermek için ileriye dönük konuşmalar ve deneyimlerle dolu bir program yaşadık. Turizmcilerin pozitif bakışı ve sıkı çalışma arzusu tekrar her şeyin üstesinden gelinebileceğini gösterdi.

Bu tarz etkinlikler bazıları için bir toplanma gibi görünse de aslında kâşif ruhunuzu beslediğiniz bir yerdir. Neyin yeni olduğunu, hangi havanın trend olduğunu ve gölgelerin arkasından ne geldiğini görmek için önemli bir konumdur. Pek çok seyahat tasarımcısı bu ve buna benzer etkinliklerde ilham kaynağını, önünde yayılan tüm farklı fikirleri keşfettiği bir alan bulabilir.

İlk başta, yapboz parçaları bir anlam ifade etmeyebilir. Yine de daha sonra, ofisinize geri dönüp tüm bilgileri işlediğinizde, bir parça diğeriyle birlikte dilimlenir- sizin gibi diğer gezginler için yeni maceralar ve yeni güzergahlar hazırlamak için önünüzde bir tuval oluşturur. İlham kıvılcımı, bir yorumdan, güzergahtan ve hatta konaklamadan gelebilir. Sadece algı işletim sisteminizi açık tutmanız yeterli, gerisi gelecektir. Her yerden çeşitli parçalar alıp bunlardan kendi stilinize uygun bir patika çizmeniz mümkün. İşte bu noktada bir tasarımcı olarak gezginler ile rota arasındaki o muhteşem bağlantıyı kurabilirsiniz. Benim için seyahat tasarımcılığı budur ve Pure Life Experiences ve benzerleri benim beslediğim ziyafetlerdir.


Makaleleri
Kitle turizmi nasıl başladı?
Seyahat tasarımcısının beslendiği ziyafet(ler)
Seyahat motivasyonları
Etik gezgin olmak
'Doğu Ekspresi' adı verilen iki lüks tren kimlere ait, farkları neler?
‘Bakanlıklar ve hükümet bu konuda birkaç lafın ötesine dahi geçemiyor’
Tren seyahatlerinin duygusal açılımları
Kartpostallar ve Yolculukları
Hediyelik eşyalar
Milyonlarca Hintliyi Tepindiren Adam
Turizm Sektörünün Köşe Taşı
Othmar Pferschy: Türkiye’nin ilk turizm fotoğrafçısı
2017’nin Lüks Seyahat Eğilimleri
Teotokostis Pammakaristu Manastır Kilisesi
Müzik, Seyahat İsimli Eşsiz Filmin Film Müziğidir…
Dünyanın En Garip Müzeleri
Turizm ile Şekillenen Gelecek
2018 Avrupa Kültür Başkenti: Valletta
Sanatın ve Mimarinin Beşiği: Floransa
Dokunulmamış: Ürdün ve Petra
Turizm Hakkında
Güzergah; Film Sahnemiz
Tonlarca Tel ve Sürdürülebilirlik
Kaburga Kıran
Dünyanın 10 Yerinden 10 Görkemli Kanal
Arkeolojik Kazılar, Türk Kaleleri ve THY
Birinci Konstantin
Barka İle Seyahat
Osaka
Modern Tanıma Göre Turizm’in Keşfi
Nasıl?
Seyahat Teknolojisi
Zekeriya Şen’in Hindistan İzlenimleri Serisi-2
Zekeriya Şen’in Hindistan İzlenimleri Serisi-1
Nam-ı Diğer: Zamanla İsmi Değişen Ülkeler
1900’lerde Paris'te Bir Fuar ve Yürüyen Kaldırım Hikayesi
Mars’ta Tatil Yapmak Mümkün mü?
Rock’n Roll ve Otel Sektörü
Nepal Denince Akla…
2016’nın Favori Destinasyonu: İzlanda
Gelişen Teknoloji Işığında Geleceği Öngörmek
Bavulunun Sesini Dinle : BagSentry
Düşük Sınıf Negatifliği Burada Yok: Narita Havalimanı
Kültürel Varlıklarımız: Ayasofya

Önerdiklerimiz

BURGAZADA - KINALIADA
Explore Ortaklığı ile Puglia
YEDİKULE’DEN SAMATYA’YA TURU
Özel İzlanda Gezisi

Özel İzlanda Gezisi

Ücret sorunuz
258 gece 259 gün
BAKSI MÜZESİ TURU
YERALTINDAKİ İSTANBUL TURU
FENER - BALAT TURU
Kişiye Özel Geziler

Size Özel Turlar

Hayalinizdeki geziyi sayfamızda bulamadınız mı?

Hayallerinizdeki Geziyi, Hayallerinizin Ötesinde Yaşayın!

Nasıl bir program istediğinizi söyleyin, size hayallerinizdeki geziyi tasarlayalım, siz dünyayı nasıl görmek isterseniz öyle bir rotayla; herkes için değil sizin tercihleriniz, sizin hayalleriniz, sizin maceranız için

Gemi Gezileri
Makaleler
Fest Travel
Fest Travel Instagram
Fest Travel Youtube
Fest Travel Twitter
Fest Travel Facebook
Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma : 08.30 - 18.00

Mesai saatleri dışında bize ulaşmak için [email protected] adresimize yazabilir ya da 0 850 622 33 78 no’lu telefonu arayabilirsiniz.
Barbaros Bulvarı, Barbaros Apt. No.74 K.7 D. 18-19 PK.34349 Balmumcu, Beşiktaş-İstanbul / Türkiye

Tel: 0 850 622 33 78
Faks: 0 212 216 10 30
E-Posta: [email protected]