Teotokostis Pammakaristu Manastır Kilisesi


Çok sık sık gitmesem de şu ana kadar belki kapısından altı hadi bilemedim yedi defa girdim Fethiye Camisi’ne. Namı diğer Meryem adına kurulmuş olan Teotokostis Pammakaristu Manastır Kilisesi (St. Mary Pammakaristos Church). Fatih İlçesi’nin Haliç’e bakan yamacında, Çarşamba semtinde bulunan Fethiye Camisi’ne bu defa gittiğimde değerli rehberimiz uyarısıyla bir konuya dikkatimizi çekti. Bunu paylaşmak sorumluluğu hissettim zira önemli. Kültür varlıklarımıza nasıl sahip çıktığımızın acı bir göstergesi. Hemen girişte solda bir fresko yer alıyor. Söz konusu fresko eskiden bir ahşap kapı ile kilit altında tutulurken daha sonra restorasyonla birlikte çırılçıplak ortaya çıkartılmış. Bir de marifetmiş gibi tam karşısına da bir spot ışık çakılmış. Gelenler görenler mest olmuş tabii ama gel zaman git zaman freskoda yer alan kapalı kapı önünde duran Meryem Ana figürü uçup gitmiş. Eski fotoğraflarda bu figür bariz görülürken artık yok maalesef. Oysa söz konusu fresko usulüne göre korunmuş, bakılmış ve sahiplenilmiş olsaydı bizler de bu Meryem Ana figürünü gören şanslılar arasında olabilecektik. Nerede!…

Spot ışığının yoğun ilgisi altında olan fresko artık bizlere sadece söz konusu kapalı kapı altında yer alan Musa’nın kardeşi Harun ve oğullarını sunuyor. Bakalım bu gidişle ne kadar daha dayanacaklar.

Benim ağırıma giden bu tür değerlerimize neden hak ettikleri gibi sahip çıkmıyor oluşumuz! Neden her şeye para harcarken Bakanlığımız tarafından bunlara hakkıyla gerekli teknolojik özelliklere sahip cihazlar için bütçe çıkartılmıyor. Neden gerçek anlamda sorumlu, sürdürülebilir müzecilik anlayışı hala ülkemizde oturmamış.

Zaman soru sorma zamanı, hak arama zamanı ve hesap sorma zamanı. Yoksa yakında sizde ben de yok olup gideceğiz. Amin…

Son olarak fresko hakkındaki açıklamayı Sn. Deniz Yalav’ın aktarımıyla sizlerle paylaşmak isterim: “Söz konusu fresko iki bölümden oluşur: Üstte Meryem’in kapalı kapı imgesi vardır. Buna kaynak olan metin Kitab-ı Mukaddesde, Hezekyel (Bab: 44, 2)dir. (Ve Rab bana dedi ki: Bu kapı kapalı kalacak; açılmayacak, ve kimse ondan girmeyecek; çünkü İsrail’in Allahlı Rab, ondan girmiştir; bundan dolayı kapalı kalacaktır). Tipolojik yorum geleneğince Eski Ahit’de geçen her ad, her olay Yeni Ahit’de (İncil) geçen her adın, her olayın pre-figürasyonu (ön belirlenim), kehaneti, yani önceden verilmiş bilgisi kabul edilir. Eski Ahit  Yeni Ahit’in mecazıdır, Yeni Ahit ise ilahi vahyin özü, içeriğidir. Buna Kutsal Kitap alegorizması denir. İmdi, yukarda görülen kapı önde Meryem imgesi Meryem’in bekâretine işarettir, yani onun sadece tanrıdan (Kutsal Ruh’tan) gebe kaldığına işaret eder. Aşağıda görülen Musa’nın kardeşi Harun ve oğullarının karşısındaki sunak ya da ahit sandığı Meryem’in pre-figürasyonu yani Meryem’dir. Alttaki toplu sahne İncil’de geçen 3 müneccimin Meryem ve çocuk İsa’yı ziyaret edip secde ederek hediye vermelerinin pre-figürasyonudur. Aşağıda ve yukarda esas olan Meryem’dir. Yahudilerin ahit sandığı ile özdeştir, çünkü nasıl ki ahit sandığının içinde tanrı sözü (On emir) varsa, Meryem’de canlı tanrı sözünü içinde taşıyandır ve Yuhanna’ya göre İncil şöyle başlar: Kelam başlangıçta var idi, ve kelam Allah nezdindeydi, ve kelam Allah idi. İşte Meryem (bu anlamda canlı ahit sandığıdır) içinde bu kelamı taşımış idi.

 


Makaleleri
Milyonlarca Hintliyi Tepindiren Adam
Turizm Sektörünün Köşe Taşı
Othmar Pferschy: Türkiye’nin ilk turizm fotoğrafçısı
2017’nin Lüks Seyahat Eğilimleri
Teotokostis Pammakaristu Manastır Kilisesi
Müzik, Seyahat İsimli Eşsiz Filmin Film Müziğidir…
Dünyanın En Garip Müzeleri
Turizm ile Şekillenen Gelecek
2018 Avrupa Kültür Başkenti: Valletta
Sanatın ve Mimarinin Beşiği: Floransa
Dokunulmamış: Ürdün ve Petra
Turizm Hakkında
Güzergah; Film Sahnemiz
Tonlarca Tel ve Sürdürülebilirlik
Kaburga Kıran
Dünyanın 10 Yerinden 10 Görkemli Kanal
Arkeolojik Kazılar, Türk Kaleleri ve THY
Birinci Konstantin
Barka İle Seyahat
Osaka
Modern Tanıma Göre Turizm’in Keşfi
Nasıl?
Seyahat Teknolojisi
Zekeriya Şen’in Hindistan İzlenimleri Serisi-2
Zekeriya Şen’in Hindistan İzlenimleri Serisi-1
Nam-ı Diğer: Zamanla İsmi Değişen Ülkeler
1900’lerde Paris'te Bir Fuar ve Yürüyen Kaldırım Hikayesi
Mars’ta Tatil Yapmak Mümkün mü?
Rock’n Roll ve Otel Sektörü
Nepal Denince Akla…
2016’nın Favori Destinasyonu: İzlanda
Gelişen Teknoloji Işığında Geleceği Öngörmek
Bavulunun Sesini Dinle : BagSentry
Düşük Sınıf Negatifliği Burada Yok: Narita Havalimanı
Kültürel Varlıklarımız: Ayasofya

Kişiye Özel Geziler

Size Özel Turlar

Hayalinizdeki geziyi sayfamızda bulamadınız mı?

Hayallerinizdeki Geziyi, Hayallerinizin Ötesinde Yaşayın!

Nasıl bir program istediğinizi söyleyin, size hayallerinizdeki geziyi tasarlayalım, siz dünyayı nasıl görmek isterseniz öyle bir rotayla; herkes için değil sizin tercihleriniz, sizin hayalleriniz, sizin maceranız için

Seminerler
Makaleler
Fest Travel
Fest Travel Instagram
Fest Travel Youtube
Fest Travel Twitter
Fest Travel Facebook
Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma : 08.30 - 17.00

Mesai saatleri dışında bize ulaşmak için fest@festtravel.com adresimize yazabilir ya da 0 850 622 33 78 no’lu telefonu arayabilirsiniz.
Barbaros Bulvarı, Barbaros Apt. No.74 K.7 D. 18-19 PK.34349 Balmumcu, Beşiktaş-İstanbul / Türkiye

Tel: 0 850 622 33 78
Faks: 0 212 216 10 30
E-Posta: fest@festtravel.com