Turizm Hakkında


Yılda gerçekleşen ortalama bir trilyon uluslararası seyahat ile Turizm küresel bir sektör. UNWTO’nun 2014 raporuna göre 2030 yılında bu rakam bir trilyon sekiz yüz milyar düzeyine kadar yükselecek. İnanılmaz güzel ve heyecan dolu bir sektörde çalıştığımız aşikâr. İş dünyasının en hızlı gelişen sektörü hiç şüphesiz turizm, peki bu mesleğimizi ne kadar tanıyoruz acaba?

Turizmin doğası, cazibesi, son yarım asırdaki dramatik oranda büyümesi, gelişmiş ve gelişmemiş toplumlara katkısı ve en önemlisi yavaş yavaş kurumsallaşması en değerli özelliklerinden biri. Turizmin doğuş anından itibaren emin adımlarla ticarileştirilmesi ve organize olması da en büyük temellerinden biri.

Turizm işi aslen özünde, evden uzak güzergâhlara organize edilen geziler, turistlerin nasıl karşılandıkları ve ağırlandıkları çerçevesinde dönen bir meslek. Bu meslekte çalışmak isteyen her kişinin bu servislerin sonucunun olumlu olması için emek vermesi gerekir. Ya iç ya da dış güzergâh fark etmez zira önemli olan müşteri memnuniyetini en dorukta tutabilmek. Bu ama asla kolay bir iş değil zira mesleğin çekirdeğinde yatan ana konu, insan. Ve insan, olabilecek en zor algoritma.

shutterstock_208892407

Turizmi okumak, daha yeni yeni olgunlaşıyor. Bunun en büyük nedeni meslekte olanların profesyonellik eksikliğinden kaynaklanıyor. Bu oldukça doğru bir tespit zira pek çok turizmin şahlandığı ülkelerde bu meslek amatörlerin elinde işliyor. Genellikle ilham almış olan amatörler turizm aşkıyla, kendi imkânları çerçevesinde misafirlerinin maksimum düzeyde memnun kalması için ellerinden geleni yapıyorlar. Ancak günün sonunda amatör oldukları gerçeğini değiştirmiyor bu. Oysa artık güler yüzlü yerel halk, bol gezilecek mekân ve samimi bir yaklaşım turizm mesleğinin var olup sürdürülebilir olması için yeterli değil. Hele hele küresel turistlerin kendi ülkelerine çekmek için rekabet içerisinde olan ülkeler için bu konu mazide kalmış ve modası geçmiş durumda.

İlginç olan ana konu ise, şu anki meslek kolları, bulundukları konum gereği daha profesyonel bir ortam yaratmak için çok hevesli değil. Oysa pek çok gelişen ülke için turizm birinci olmasa bile en hızlı ve önemli gelişen ve söz konusu ülkenin ekonomisine birebir müdahil olan sektörlerden biri. Gelişmiş ülkelerde bile tutumun bu düzeyde olması oldukça şaşırtıcı. Özellikle yurt içi ve dışı seyahatlerin çok önemli olduğu Amerika, Fransa, İspanya, İsviçre ve Britanya gibi ülkelerde bu durum oldukça belirgin.

shutterstock_101705152

1960 ve 1970’lerde turizmin gelişmesi sonucu akademik boyutta tanınmaya başlandı. Akademik camia turizmi meslek olarak kabul etmeye ve bu sektörü önemseyip okullarda turizm hakkında dersler açıldı. O zamana kadar turizm bir alaylıdan çömeze geçen meslek koluydu. Nispeten konuya yeteneği olan kişiler, uzman turizmcilerin himayesinde yetiştirilip sektöre kazandırılıyordu. O dönemlerde otel, lokanta, seyahat acentası, tur operatörleri, tesis temsilcileri, müşteri temsilcileri ve hava yolları yer hizmetleri personeli bu süreçten geçerek tecrübe kazanıyordu. Bu süreç olagelmiş gelenekselliğin doğru veya yanlış olarak sürdürülmesine vesile oldu. Bir referans noktası olmadığı için de gereken müdahaleler ancak turizm sektör olarak olgunlaşmaya başladığında yapıldı. Modası geçmiş uygulamalar, anlamsız hizmet yaklaşımı ancak zamanla törpülenebildi. O zamana kadar tabir yerindeyse kaş göz yarılarak aksiyon alındı. Ustanın bildiği yanlışlar birebir çömeze aktarıldı. Zaman içerisinde verilen görevleri en hızlı biçimde sonuçlandıran çalışanlar yeteneklerini gösterip pozisyon almaya başladı. Resmi eğitim olmadan, işler sonucunda pişen personelin yetenekleri çerçevesinde sektör ilerledi. Sonuçta bu kadar değerli bilginin bu şekilde aktarılamayacağı kanaatine varıldı. Teorik ve pratik uygulamalar ile bu sektörün hamurunun yoğurulması gerektiği ve ancak böyle profesyonelliğe ulaşılabileceği görüldü. İşte turizm sektörünün bu kadar büyümesinde ve pek çok kola ayrılmasındaki en önemli dağılım noktası bu aşamada oldu.

shutterstock_372655618

Temel zanaat becerilerinden akademik eğitim zincirlemesi geliştirildi. 1970, 1980 ve 1990’lı yıllarda bu eğitim diploma seviyesi ile taçlandırıldı, bunu daha sonra akademik kariyer takip etti. Sektöre böylece profesyonellik aşılandı ve geleceğin turizmcileri yetiştirilmeye başlandı. Aynı zamanda onları hızla gelişen sektöre cevap verebilmek için öngörü, algı ve çeviklik gibi yeteneklerle besledi.

Resmi eğitimin tanımlanması bir şey ama öteki taraftan bu mesleğe kendini adayacak olan bedenin bilgi kapasitesi başka bir şey. Turizm karmaşık, çok yönden disiplinli, bir turizmci sadece mesleki bilgi değil aynı zamanda da yöneticilik, yasa, psikoloji, şehir ve ülke planlaması, coğrafya, sanat, sosyoloji, antropoloji, tarih, sanat tarihi bilmek zorunda. Tüm bunlara rağmen akademik dünyada hala bir akıcı eğitim zincirlemesinde ortak bir fikir yok. Açıkçası herkesin kafasından bir ses çıkıyor. Zamanla bir eğitim akışı da ortaya çıkacaktır.

Turizmin en büyük açmazı işverenlerin, personellerinden sadece yapmaları gereken iş hakkında bilgi sahibi olmalarını beklemeleri. Bu ne yazık ki sektörü bir açmaza sürüklüyor ve hakkıyla vasıflı elemanların ortaya çıkmasını veya gelişmesini engelliyor. Sığ bilgi sahipleri verilen işi yaptığı sürece herkes mutlu ancak turizm mesleki olarak bu konudan memnun değil…


Makaleleri
Milyonlarca Hintliyi Tepindiren Adam
Turizm Sektörünün Köşe Taşı
Othmar Pferschy: Türkiye’nin ilk turizm fotoğrafçısı
2017’nin Lüks Seyahat Eğilimleri
Teotokostis Pammakaristu Manastır Kilisesi
Müzik, Seyahat İsimli Eşsiz Filmin Film Müziğidir…
Dünyanın En Garip Müzeleri
Turizm ile Şekillenen Gelecek
2018 Avrupa Kültür Başkenti: Valletta
Sanatın ve Mimarinin Beşiği: Floransa
Dokunulmamış: Ürdün ve Petra
Turizm Hakkında
Güzergah; Film Sahnemiz
Tonlarca Tel ve Sürdürülebilirlik
Kaburga Kıran
Dünyanın 10 Yerinden 10 Görkemli Kanal
Arkeolojik Kazılar, Türk Kaleleri ve THY
Birinci Konstantin
Barka İle Seyahat
Osaka
Modern Tanıma Göre Turizm’in Keşfi
Nasıl?
Seyahat Teknolojisi
Zekeriya Şen’in Hindistan İzlenimleri Serisi-2
Zekeriya Şen’in Hindistan İzlenimleri Serisi-1
Nam-ı Diğer: Zamanla İsmi Değişen Ülkeler
1900’lerde Paris'te Bir Fuar ve Yürüyen Kaldırım Hikayesi
Mars’ta Tatil Yapmak Mümkün mü?
Rock’n Roll ve Otel Sektörü
Nepal Denince Akla…
2016’nın Favori Destinasyonu: İzlanda
Gelişen Teknoloji Işığında Geleceği Öngörmek
Bavulunun Sesini Dinle : BagSentry
Düşük Sınıf Negatifliği Burada Yok: Narita Havalimanı
Kültürel Varlıklarımız: Ayasofya

Kişiye Özel Geziler

Size Özel Turlar

Hayalinizdeki geziyi sayfamızda bulamadınız mı?

Hayallerinizdeki Geziyi, Hayallerinizin Ötesinde Yaşayın!

Nasıl bir program istediğinizi söyleyin, size hayallerinizdeki geziyi tasarlayalım, siz dünyayı nasıl görmek isterseniz öyle bir rotayla; herkes için değil sizin tercihleriniz, sizin hayalleriniz, sizin maceranız için

Seminerler
Makaleler
Fest Travel
Fest Travel Instagram
Fest Travel Youtube
Fest Travel Twitter
Fest Travel Facebook
Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma : 08.30 - 17.00

Mesai saatleri dışında bize ulaşmak için fest@festtravel.com adresimize yazabilir ya da 0 850 622 33 78 no’lu telefonu arayabilirsiniz.
Barbaros Bulvarı, Barbaros Apt. No.74 K.7 D. 18-19 PK.34349 Balmumcu, Beşiktaş-İstanbul / Türkiye

Tel: 0 850 622 33 78
Faks: 0 212 216 10 30
E-Posta: fest@festtravel.com