UNESCO DÜNYA MİRASI ANİ’Yİ GÖRMENİZİN VAKTİ GELDİ


 

Ani, 7. ila 13. yüzyıllar arasında bu bölgede ortaya çıkan mimari yeniliklerin kapsamlı bir panoramasını sunmasıyla, 2016 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil edildi. FEST Travel yaz mevsimine özel iki programıyla gezginleri bu benzersiz ören yeriyle tanıştıracak.

Arpaçay'ın batı yakasında, Ermenistan’la doğal sınırı oluşturan vadiye hâkim konumdaki Ani’nin ortaçağ kentlerine özgü meskûn, dini ve askeri yapıları yüzyıllar boyunca Hıristiyan ve Müslüman hanedanlar tarafından geliştirildi.

Ermeni Krallığı’nın başkentliğini yaptığı ve İpek Yolu’nun bir kolunun kontrolünü ele geçirdiği 10. ve 11. yüzyıllarda zenginleşen kent, Bizans, Selçuk ve Gürcü hâkimiyeti altında da ticaret kervanları için önemli bir kavşak olmaya devam etti. Düşüşünü ise Moğol istilası ve 1319’daki şiddetli bir deprem başlattı.

“Dünyanın bittiği nokta”da yer alıyormuş gibi görünen Ani, ortaçağda bu bölgede ortaya çıkan mimari yeniliklerin neredeyse her birinden örnekler veren benzersiz bir ören yeri.

 

Bunları biliyor musunuz?

• “Ani” adının Su ve Bereket Tanrısı Anahita’dan geldiği düşünülmektedir.

• Ani ören yerindeki kalıntıların kapladığı alandan, bir zamanlar burada 10 binin üstünde insanın yaşadığı anlaşılmaktadır.

• Gizli su kanalları, keşfedilmemiş keşiş hücreleri, devasa dehlizler, çatallaşan geçitler, ucu olmayan tüneller ve insana yön duygusunu kaybettiren köşeler, Ani’deki bilinmeyen yeraltı yapılarının sadece birkaçıdır.

• Ani’de güvercinlerin kullanıldığı bir posta sistemi saptanmıştır. Surların dışındaki 10 büyük güvercinlik ve kentin ana caddesi üzerindeki kazılarda bulunan güvercin yalağı bunu kanıtlamaktadır.

• Ani, 11. yüzyılın başında Büyük Selçuklu sultanı Alparslan tarafından Bizanslılardan alınmış ve yönetimi Şeddadi Minuçihr’e verilmiştir. Minuçihr, bir yüzünde kendisinin, öbür yüzünde de bağlı olduğu Anadolu Selçuklu sultanı Melikşah’ın adlarının yer aldığı sikkeler bastırmıştır.

• Dinsel karakteri ve ticaret yolları üzerinde bulunması sayesinde Ani siyasi ve ekonomik bakımdan gelişmiş; İpek Yolu üzerinde bulunması kenti 13. yüzyıl ortalarına kadar bir ticaret merkezi yapmıştır.

• Üçgen görünümünde ve derin bir vadide yükselen Ani’nin bulunduğu alan, volkanik bazalt kaya blokları halindedir. Su düzeyinde gri renkli olan kayalar, üstte kırmızı renkli tüften ve yumuşaktır.


http://www.turizmekstra.com/haber-detay/unesco-dunya-mirasi-aniyi-gormenizin-vakti-geldi-592feb0baadb8
01 Haziran 2017-

Önerdiklerimiz

BURGAZADA - KINALIADA
Explore Ortaklığı ile Puglia
YEDİKULE’DEN SAMATYA’YA TURU
Özel İzlanda Gezisi

Özel İzlanda Gezisi

Ücret sorunuz
258 gece 259 gün
BAKSI MÜZESİ TURU
YERALTINDAKİ İSTANBUL TURU
FENER - BALAT TURU
Kişiye Özel Geziler

Size Özel Turlar

Hayalinizdeki geziyi sayfamızda bulamadınız mı?

Hayallerinizdeki Geziyi, Hayallerinizin Ötesinde Yaşayın!

Nasıl bir program istediğinizi söyleyin, size hayallerinizdeki geziyi tasarlayalım, siz dünyayı nasıl görmek isterseniz öyle bir rotayla; herkes için değil sizin tercihleriniz, sizin hayalleriniz, sizin maceranız için

Gemi Gezileri
Makaleler
Fest Travel
Fest Travel Instagram
Fest Travel Youtube
Fest Travel Twitter
Fest Travel Facebook
Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma : 08.30 - 18.00

Mesai saatleri dışında bize ulaşmak için [email protected] adresimize yazabilir ya da 0 850 622 33 78 no’lu telefonu arayabilirsiniz.
Barbaros Bulvarı, Barbaros Apt. No.74 K.7 D. 18-19 PK.34349 Balmumcu, Beşiktaş-İstanbul / Türkiye

Tel: 0 850 622 33 78
Faks: 0 212 216 10 30
E-Posta: [email protected]