Karbon Ayak İzi


KARBON AYAK İZİ (KAİ) NEDİR?

FEST Travel “DOĞAYA GERİ VER”iyor.

  • En çok tartışılan küresel sorunların başında iklim değişikliği ve küresel ısınma geliyor.
  • Küresel ısınmanın başlıca sorumlularından biri sera gazları. Bunların başında da fosil yakıtların (petrol, kömür, doğalgaz) kullanılmasıyla atmosfere yayılan karbondioksit (CO2) gazı gelmektedir.
  • Çevre bilimciler son yıllarda geliştirdikleri “Ayak İzi” (footprint) kavramıyla insanın ayak izlerini üç düzlemde ölçüyorlar:
    • Karbon Ayak İzi
    • Su Ayak İzi
    • Ekolojik Ayak İzi
  • Karbon Ayak İzi, bir bireyin ya da bir kurumun küresel ısınmadaki payının ölçüsüdür.
 
Yandaki grafikten anlaşılacağı üzere günlük yaşantımızda evde yemek yerken, ısınırken, serinlerken, elektrik kullanırken, arabamızı veya ulaşım araçlarını kullanırken, değişik ürünleri tüketirken sera gazı, karbondioksit üretiyoruz. Dünyayı keşfetmek için gezerken, özellikle de uçaklarla uçarken karbondioksit üretiminin artmasına neden oluyoruz.

Evde mi oturacağız? Elbette hayır. Ama sera gazlarının salınımının azaltılması için çaba harcayabiliriz. Yaşantını Karbonsuzlaştır / Azalt-Yeniden Kullan-Dönüştür / Yeşil Üret-Yeşil Tüket / Çevresel Katma Değer Yarat gibi yaklaşımların yanı sıra DOĞAYA GERİ VER / KARBONUNU TELAFİ ET de bir amaç olmalıdır.
KARBON AYAK İZİ

   Grafik Kaynak: CBT, 19 Temmuz 2013                                        

Sorumlu ve Sürdürülebilir Turizm Anlayışını kendisine yol edinen FEST Travel, Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı ile birlikte geziler ile ürettiğimiz karbon salınımını kısmen de olsa telafi etmek için uluslararası uçuşları dikkate alarak karbon ayak izlerimizi silme yolunda ağaç dikme eylemini başlattı.

Orman ve Su İşleri bakanlığı'nca Kültür Bilincini Geliştirme vakfı'na tahsis edilen İzmit / Körfez bölgesindeki "KBGV KAİ Ormanı"na 13 Ekim 2012'de törenle 4.000 fidan dikildi. FEST Travel desteğiyle İzmit Körfez bölgesinde oluşturulan Karbon Ayak İzi Hatıra Ormanı; Kocaeli Valiliği tarafından hazırlanan 2013 yılı ağaçlandırma seferberliği plaketine layık görüldü. Karbon Ayak İzi etkinliğimiz Kırklareli Babaeski Karahalil köyünde oluşturduğumuz ikinci ormanımızla devam etti.

 

 İzmit Hatıra Ormanı

 İzmit Hatıra Ormanı

Kırklareli Hatıra Ormanı

Kırklareli Hatıra Ormanı

FEST Travel Nisan 2016'da "DOĞAYA GERİ VER" etkinliğinde KBGV ile birlikte Kırklareli'nde 80 hektarlık bir arazide yeni bir KBGV KAİ Ormanı çalışması başlattı.

Başka kurumlarla ya da kendi başına gezen tüm gezginleri Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nın Karbon Ayak İzi “KBGV KAİ ORMANI”na katkıya çağırıyoruz.


Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı
İletişim Bilgileri:
Barbaros Bulvarı, Pınar Apt. No:163 K:4 D:7
34349 Balmumcu / İstanbul
Tel: 0(212) 347 24 25
Faks: (212) 347 24 26
kultur@kulturbilinci.org
www.kulturbilinci.org/

 

İLETİŞİM
Adres: Barbaros Bulvarı, Barbaros Apt. No.74 K.7 D.20 PK.34349 Balmumcu, Beşiktaş-İstanbul / Türkiye
Tel: 0 850 622 33 78   Faks: 0 212 216 10 30
E-Posta:  fest@festtravel.com

WhatsApp: 0534 015 62 30
Çalışma Saatlerimiz: Pazartesi - Cuma / 08.30 - 18.30
Mesai saatleri dışında bize ulaşmak için yurtdisi@festtravel.com adresimize yazabilir ya da 0534 015 62 30 no’lu telefonu arayabilirsiniz.