Karbon Ayak İzi Ormanları


KAİ Ormanları ile Karbon Ayak İzlerimizi Siliyoruz!

Katıldığınız her FEST Travel gezisiyle, Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nın 2012 yılında FEST desteğiyle başlattığı Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi’ne destek olduğunuzu biliyor musunuz?

 

Küresel ısınma hızla sürüyor, orman alanları ardı ardına tahrip ediliyor ve geleceğimiz, günden güne daha fazla tehdit ediliyor. Bizse, kullandığımız sanayi ürünleriyle pek çok tüketimimizin sonucunda doğaya saldığımız sera gazlarının etkisini azaltmaya ve bu zararı olabildiğince telafi etmeye çalışıyoruz. 

İşte bu amaçla, FEST Travel ve Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı (KBGV) 2012 yılından beri Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi’ne hayat veriyor! 2012 yılında Kocaeli Körfez’de, 2016 ve 2017’de ise Kırklareli Lüleburgaz ve Babaeski’de oluşturduğumuz Karbon Ayak İzi Ormanlarının ardından dördüncü ormanımızın fidanları, Mart 2018’de Kırklareli Dereköy’de dikildi. 

Trakya’nın kalbine inşa edilecek ve yaklaşık 250 bin ağacın kesilmesine mal olacak kömürlü termik santral projesinin tehdit ettiği bölgede, doğal yaşamın nefes almaya devam etmesi gerekiyor. Yok olan her ağaç, geleceğimizden geri dönmemek üzere kopan bir parça demek. 

Sorumlu ve Sürdürülebilir Turizm” ilkelerini kendisine yol edinen ve programlarına katılan her gezgin adına KBGV’ye bağışta bulunan FEST Travel ile kültürel mirasımızın layıkıyla tanıtılması ve korunması için çalışan KBGV’nin amacı, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan doğal ve kültürel zenginliklerin yaşatılmasına daha fazla katkı sunabilmek. 

Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi’ne siz de destek olmak için e-posta ya da telefon yoluyla yıl boyunca Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’na ulaşabilir ve bu uzun soluklu projenin bir sonraki adımına katkıda bulunmak için ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Detaylar için: www.kulturbilinci.org / (0212) 347 24 25

 

 

KARBON AYAK İZİ (KAİ) NEDİR?

  • En çok tartışılan küresel sorunların başında iklim değişikliği ve küresel ısınma geliyor.
  • Küresel ısınmanın başlıca sorumlularından biri sera gazları. Bunların başında da fosil yakıtların (petrol, kömür, doğalgaz) kullanılmasıyla atmosfere yayılan karbondioksit (CO2) gazı gelmektedir.
  • Çevre bilimciler son yıllarda geliştirdikleri “Ayak İzi” (footprint) kavramıyla insanın ayak izlerini üç düzlemde ölçüyorlar:
    • Karbon Ayak İzi
    • Su Ayak İzi
    • Ekolojik Ayak İzi
  • Karbon Ayak İzi, bir bireyin ya da bir kurumun küresel ısınmadaki payının ölçüsüdür.
 
Yandaki grafikten anlaşılacağı üzere günlük yaşantımızda evde yemek yerken, ısınırken, serinlerken, elektrik kullanırken, arabamızı veya ulaşım araçlarını kullanırken, değişik ürünleri tüketirken sera gazı, karbondioksit üretiyoruz. Dünyayı keşfetmek için gezerken, özellikle de uçaklarla uçarken karbondioksit üretiminin artmasına neden oluyoruz.

Evde mi oturacağız? Elbette hayır. Ama sera gazlarının salınımının azaltılması için çaba harcayabiliriz. Yaşantını Karbonsuzlaştır / Azalt-Yeniden Kullan-Dönüştür / Yeşil Üret-Yeşil Tüket / Çevresel Katma Değer Yarat gibi yaklaşımların yanı sıra DOĞAYA GERİ VER / KARBONUNU TELAFİ ET de bir amaç olmalıdır.
KARBON AYAK İZİ

 

Grafik Kaynak: CBT, 19 Temmuz 2013                                        

 

 

 İzmit Hatıra Ormanı

 İzmit Hatıra Ormanı

Kırklareli Hatıra Ormanı

Kırklareli Hatıra Ormanı

Tüm gezginleri Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı'nın Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi'ne katkıya çağırıyoruz.


Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı
İletişim Bilgileri:
Barbaros Bulvarı, Pınar Apt. No:163 K:4 D:7
34349 Balmumcu / İstanbul
Tel: 0(212) 347 24 25
Faks: (212) 347 24 26
[email protected]
www.kulturbilinci.org/

 


Kişiye Özel Geziler

Size Özel Turlar

Hayalinizdeki geziyi sayfamızda bulamadınız mı?

Hayallerinizdeki Geziyi, Hayallerinizin Ötesinde Yaşayın!

Nasıl bir program istediğinizi söyleyin, size hayallerinizdeki geziyi tasarlayalım, siz dünyayı nasıl görmek isterseniz öyle bir rotayla; herkes için değil sizin tercihleriniz, sizin hayalleriniz, sizin maceranız için

Gemi Gezileri
Makaleler
Fest Travel
Fest Travel Instagram
Fest Travel Youtube
Fest Travel Twitter
Fest Travel Facebook
Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma : 08.30 - 18.00

Mesai saatleri dışında bize ulaşmak için [email protected] adresimize yazabilir ya da 0 850 622 33 78 no’lu telefonu arayabilirsiniz.
Barbaros Bulvarı, Barbaros Apt. No.74 K.7 D. 18-19 PK.34349 Balmumcu, Beşiktaş-İstanbul / Türkiye

Tel: 0 850 622 33 78
Faks: 0 212 216 10 30
E-Posta: [email protected]