Ekoturizm


EKOTURİZM

“Çevre dostu” turizm türlerinden biri olan ve adı üzerinde ekolojinin korunmasını amaçlayan ekoturizmin evrensel bir tanımı yok. Çok yeni bir kavram. Uluslararası Ekoturizm Topluluğu (TIES) ekoturizmi “doğal alanlara yapılan ve yerel halkın refahını geliştiren, çevreyi koruyan sorumlu turizm” olarak tanımlıyor.

Ekoturizm genelde şu nitelikleri ile öne çıkar:

  • Güzergâhlar kirlenmemiş doğal alanları kapsar,
  • İlgilendiği flora, fauna, biyolojik çeşitliliktir,
  • Ziyaret edilen yerdeki yerel ekonomiyi, otantik atmosferi ve yerli halkların haklarını hedefler,
  • Çevrenin ve doğanın korunmasını teşvik edilmesini amaçlar,
  • Doğal, tarihsel ve kültürel mirasın korunmasına aktif olarak katkıda bulunur.


TIES’in “Global Ecotourism Fact Sheet” adlı raporuna göre 1990’lı yılların başından başlamak üzere ekoturizm % 20-34 oranında büyümüştür.

Günümüzde çok sayıda insan “agroturizm” adlı altında köy evlerinde yaşamak, ekmek pişirmek, halı dokumak, zeytin toplamak, bitkileri tanıyıp reçel yapmak, ormanlarda gezinmek, mantar aramak, geleneksel yemekleri hazırlamak istiyor.

Ekoturizm de çok iyi planlanmalı ve yönetilmelidir. Aksi takdirde zararlı olabilir. Ekoturizm ürünlerinde mutlaka yerelliği, otantikliği göz önünde tutmalıdır. Örneğin yerel köy peyniri, lor bulunurken, konserve, paketlenmiş peynir ya da Danimarka peyniri sunamaz. Bu durumda uzmanların “leakage” dedikleri ekonomide “dışarı sızma” olgusu yaşanır.

Günümüzde zaman zaman bazı işletmeler tüketicilerdeki “doğaya dönüş”, “doğanın korunması” taleplerini istismar ederek farklı yaklaşımlardaki tesisleri “ekoturizm” ögeleri olarak lanse etmeye çalışmaktadırlar.

2002 BM Uluslararası Ekoturizm Yılı’nda BMDTÖ ve BM Çevre Programı’nın ortak desteğinde Kanada’nın Québec kentinde bir araya gelen 132 ülke temsilcisi “Québec Ekoturizm Bildirgesi” olarak bilinen belgeyi kabul etmişlerdir. Bu belge ekoturizm ülkelerini açıklıkla ortaya koymaktadır.


Önerdiklerimiz

BURGAZADA - KINALIADA
Explore Ortaklığı ile Puglia
YEDİKULE’DEN SAMATYA’YA TURU
Özel İzlanda Gezisi

Özel İzlanda Gezisi

Ücret sorunuz
258 gece 259 gün
BAKSI MÜZESİ TURU
YERALTINDAKİ İSTANBUL TURU
FENER - BALAT TURU
Kişiye Özel Geziler

Size Özel Turlar

Hayalinizdeki geziyi sayfamızda bulamadınız mı?

Hayallerinizdeki Geziyi, Hayallerinizin Ötesinde Yaşayın!

Nasıl bir program istediğinizi söyleyin, size hayallerinizdeki geziyi tasarlayalım, siz dünyayı nasıl görmek isterseniz öyle bir rotayla; herkes için değil sizin tercihleriniz, sizin hayalleriniz, sizin maceranız için

Gemi Gezileri
Makaleler
Fest Travel
Fest Travel Instagram
Fest Travel Youtube
Fest Travel Twitter
Fest Travel Facebook
Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma : 08.30 - 18.00

Mesai saatleri dışında bize ulaşmak için [email protected] adresimize yazabilir ya da 0 850 622 33 78 no’lu telefonu arayabilirsiniz.
Barbaros Bulvarı, Barbaros Apt. No.74 K.7 D. 18-19 PK.34349 Balmumcu, Beşiktaş-İstanbul / Türkiye

Tel: 0 850 622 33 78
Faks: 0 212 216 10 30
E-Posta: [email protected]