Holi Festivali'nin Hikayesi


Holi Festivali, eski Hindu dinindeki bir hikâye sebebiyle kutlanmaktadır. Tanrı Vişnu inancına bağlı Hindu mezhebinde, Hiranyakaşipu şeytanların en büyük kralıdır, Brahma tarafından verilen tılsım sayesinde neredeyse öldürülemez hale gelmiştir: Ev içinde veya dışında, yeryüzünde ya da gökyüzünde, ne bir insan, ne de bir hayvan tarafından. Sonuç olarak, çok kibirli büyümüş ve cennetlere ve yeryüzüne saldırmıştır. İnsanların Tanrılara inanmasını engellemeyi ve kendisine saygıyla tapınmalarını istemiştir. 

Bu inanışa göre, Hiranyakaşipu'nun oğlu Prahlada kendini Tanrı Vişnu’ya adamıştır. Hiranyakaşipu'nun birçok tehdidine rağmen, Prahlada Tanrı Vişnu’ya dualar sunmaya devam etmiştir. Hiranyakaşipu tarafından zehirlenir, fakat zehir ağzında nektara dönmüştür. Filler tarafından çiğnenmesini emreder ama Prahlada sağ salim kalmıştır. Aç bir şekilde, zehirli yılanlar ile dolu bir odaya koyulduğunda da hayatta kalmıştır. Hiranyakaşipu'nun oğlunu öldürmek için yaptığı tüm girişimler başarısız olmuştur. 

En sonunda Hiranyakaşipu, Prahlada’nın Holika’nın kucağında ateşe verilmesini emreder, çünkü Holika’nın yanmayacağından emindir. Prahlada hiç şüphe duymadan babasının teklifini kabul eder ve onu güvende tutması için Tanrı Vişnu’ya dua eder. Yangın başladığında herkes hayretler içinde Holika’nın yanışını izler, Prahlada ise hiçbir zarar görmeden yangından sağ çıkar. Prahlada’nın kurtuluşu ve Holika’nın yakılması Holi olarak kutlanır. Cadı yakma ritüeli, Walpurgis Gecesi gibi diğer bahar şenliklerinde de görülür. Tanrı Krişna’nın büyüdüğü Mathura’da festival 16 gün boyunca kutlanır.


Önerdiklerimiz

YERALTINDAKİ İSTANBUL
SİYAH FİRAVUNLAR ÜLKESİ SUDAN
KONYA ŞEB-İ ARUS TÖRENİ
KONYA ŞEB-İ ARUS TÖRENİ
Kişiye Özel Geziler

Size Özel Turlar

Hayalinizdeki geziyi sayfamızda bulamadınız mı?

Hayallerinizdeki Geziyi, Hayallerinizin Ötesinde Yaşayın!

Nasıl bir program istediğinizi söyleyin, size hayallerinizdeki geziyi tasarlayalım, siz dünyayı nasıl görmek isterseniz öyle bir rotayla; herkes için değil sizin tercihleriniz, sizin hayalleriniz, sizin maceranız için

Seminerler
Makaleler
Fest Travel
Fest Travel Instagram
Fest Travel Youtube
Fest Travel Twitter
Fest Travel Facebook
Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma : 08.30 - 17.00

Mesai saatleri dışında bize ulaşmak için fest@festtravel.com adresimize yazabilir ya da 0 850 622 33 78 no’lu telefonu arayabilirsiniz.
Barbaros Bulvarı, Barbaros Apt. No.74 K.7 D. 18-19 PK.34349 Balmumcu, Beşiktaş-İstanbul / Türkiye

Tel: 0 850 622 33 78
Faks: 0 212 216 10 30
E-Posta: fest@festtravel.com