Turgay Tuna


Turgay Tuna 1951 yılında İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi ve turizm-otelcilik eğitiminden sonra Hacettepe Üniversitesi’nin Turizm Bölümüne devam etti. Kazandığı devlet bursuyla Almanya’da Otelcilik ve Gastronomi eğitimi aldı. 1973 yılından bu yana profesyonel tercümanlık ve rehberliği, yazarlık ve fotoğrafçılıkla bir arada sürdürmeye devam eden Turgay Tuna, 1980-1986 yılları arasında bir Fransız seyahat acentesinin temsilcisi olarak Mısır’da görev yaptı ve bu süreç içinde eski Mısır tarihine duyduğu ilgiyle Kahire Fransız Arkeoloji Enstitüsü’nün seminerlerine katıldı, ardından Mısır tarihini etüt etti. O günlerden bu günlere mesleği gereği kuzeyden güneye Mısır’ı defalarca kat etmiş olan Tuna, 1980 yılından bu yana 159 Mısır turu yaptı, bu ülkede binlerce fotoğraf çekerek Mısır üzerine kapsamlı bir dia-bank hazırladı ve Yapı Kredi Kazım Taşkent’ten, Metro City’ye kadar farklı mekanlarda Mısır üzerine tematik sergiler açtı. Aynı zamanda Skylife’tan Cumhuriyet’e, Tombak’tan Collection’a değişik dergi ve gazetelerde 680’den fazla makaleye imza atan Turgay Tuna, 1997 yılından bu yana Fest Travel’ın rehberliğini yapmaya devam etmekte ve yanı sıra çeşitli kurumlarda konferans, seminer ve dersler vermektedir.

  

Turgay Tuna’nın yayımlanmış olan kitapları :

Bir Zamanlar Bakırköy (İletişim Yayınları), Bergama Gezi Rehberi -dört ayrı dilde- (Revak Yayınları), 3000 Yıllık Gizem Tutankhamon (Güncel Yayıncılık), Hebdomon’dan Bakırköy’e (Bakırköy Belediyesi Kültür Yayınları), Türk Örf Ve Adetleri -beş ayrı dilde- (Damla Yayıncılık), Bakırköy Rehberi (Pera Ajans Yayınları), Ahlan ve Sahlan Kahire (M.B.Yayınları), Posta Pullarında Atatürk (İstanbul Kültür A.Ş. Yayınları), Deniz Feneri’nin Işığında Ayastefanos (Karakter Color).,Bilinmeyen Kapadokya (Bağlam Yayıncılık), Minyatür ve Fotoğraflarla Makri Hori’den Bakırköy’e, Ayastefanos’tan Yeşilköy’e (Mimarlar Odası Kültür Yayınları) Kapadokya Gezi Rehberi -beş ayrı dilde- (Bilkent Yayıncılık), Kıyı Köşe İstanbul (e-yayınları),  Taksim’den Tünel’e Adım Adım Beyoğlu (e-Yayınları), Bir Zamanlar Bakırköy (yeni versiyon / e-yayınları), Egypte Guide (Gita-Corendon Hollanda).  Mısır Gezi Rehberi (Gita Yayıncılık), Mumyalar ve Mezarlar (e-yayınları)


Makaleleri
Karşıdaki Ada Midilli
Antik Mısır’ın Mezar Bebekleri: Uşabtiler
Kapadokyalı Bir Aziz: Saint Mamas
Eski Mısır'ın Gizemli Kuşu İbis
ANKARA GEMİSİ
SAMATYA
Timsahın Gözyaşları
Makriköy "Şömendöfer" İstasyonu
Karanlıkların Bekçisi Anübis
Uğultulu Bir Kent: FEZ
Mısır'ın Batı Çöllerinde
Bir tarafta Akdeniz bir tarafta Büyük Sahra Çölü: CEZAYİR
Aya Mama Deresi
Aya Eirene Kilisesi
Baruthane Kulesi
Rüstempaşa Cami
Tarihin 8. Harikası Ayasofya
Sarayburnu' ndaki Heykel
Kutsal Yağ Miron
Geçmişini Sürdürmeye Devam Eden Bir Semt SAMATYA
Mısır' ın bilinmeyen yüzü
Madagaskar'da Ölüm
Galata Kulesi
İstanbul'un Sıfır Noktası: Milyon Taşı
Dikilitaş
Bir Kapadokya Turu
İLETİŞİM
Adres: Barbaros Bulvarı, Barbaros Apt. No.74 K.7 D. 18-19 PK.34349 Balmumcu, Beşiktaş-İstanbul / Türkiye
Tel: 0 850 622 33 78   Faks: 0 212 216 10 30
E-Posta:  fest@festtravel.com

WhatsApp: 0534 015 62 30
Çalışma Saatlerimiz: Pazartesi - Cuma / 08.30 - 18.30
Mesai saatleri dışında bize ulaşmak için yurtdisi@festtravel.com adresimize yazabilir ya da 0534 015 62 30 no’lu telefonu arayabilirsiniz.