ALTAYLAR GEZİSİ

TÜRKLERİN İZİNDE ALTAYLAR


Gezi Ücreti

4.950
( 89.239 )

Tek kişilik oda farkı

575
( 10.366 )
Tarih
23 - 31 Temmuz 2022
(8 gece 9 gün)

SATIŞI SÜRÜYOR
Satın Al

Gezi Bilgileri

Bu geziyi 9 yıldır gerçekleştiriyoruz...

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, tabiatın hazinelerini tüm cömertliğiyle sunduğu ve binlerce yıllık kültür yollarının kesiştiği Altay dağlık yöresi, Altın Dağlar, Teletskoye Gölü, Altay inancında dünyeviliğin ruhaniliğe yükseldiği Şambala’nın kapısı olarak bilinen Beluha Dağı’nın Gebler Buzulu’ndan doğan Katun ile Çulişman ırmakları / İskitler’in mirası ve Bronz Çağ’dan günümüze kadar gelmiş olan Pazırık Kurganları / Altay Özerk Cumhuriyeti’nin kültürel merkezi Gorno - Altaysk ve gizemli Altay Prensesi / İsviçre Alpleri’ni aşan manzaralar / Şamanizm, doğaya tapma kültleri / Orta Asya ve Sibirya’nın en ulaşılmaz noktalarına unutulmaz bir yolculuk…

Fiyata Dahil Olanlar

• Yerel şartlara göre mümkün olan en iyi otellerde ve turist kamplarında 7 gece oda-kahvaltı esasına göre konaklama,
• 7 öğle yemeği,
• 7 akşam yemeği,
• Altay bölgesinde gezi için ödenen izin ücretleri,
• Teletskoye Gölü’nde tekne gezisi,
• Tüm müze, ulusal park ve ören yeri giriş ücretleri,
• Gırtlak müziği (homey) dinletisi,
• Tüm transferler,
• Yerel rehberlik hizmeti ve FEST Travel uzman rehberlik hizmeti
• Tüm bahşişler (gezi rehberine, yerel rehberlere, farklı hizmetler verenlere ve gezi şoförüne bahşiş toplanmıyor),
• 65 yaşa kadar İptal ve Sağlık Teminatlı Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası,
• Yurtdışı çıkış harcı (₺ 50),
• FEST Travel Hijyen Kiti,
• Karbon Ayak İzi (KAİ) Ormanı Projesi’ne sizin için yapılacak bağış,
• KDV.

Fiyata Dahil Olmayanlar

• Türk Hava Yolları ile İstanbul - Moskova - İstanbul ekonomi sınıfı uçak bileti, havalimanı vergileri ve harçları ile bilet kesim bedeli,
• Pobeda Havayolları ile Moskova - Barnaul - Moskova - ekonomi sınıfı uçak bileti, havalimanı vergileri ve harçları ile bilet kesim bedeli,
• Vize ücreti ve servis bedeli (Vize Aracı Kuruluşu’na danışınız),
• Rusya’nın giriş ve çıkışlarda talep edebileceği zorunlu PCR testleri,
• Yemekler esnasında alınacak içecekler,
• 65 yaş üstü İptal ve Sağlık Teminatlı Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası (95 USD),
• Fazla bagaj ücreti,
• Kişisel harcamalar.

Konaklama Bilgileri

• Gezi boyunca konaklanacak otel ve kamplarda lüks beklenmemelidir. Özellikle Çulişman’da konaklanacak kampın ahşap evleri ve tuvaletleri, standartların altında olacaktır. Kullanılacak yolların bir bölümü toprak olduğundan buralara genellikle ufak araçlarla yolculuk yapılacaktır.
• İki kişilik odada kalmak isteyip “iki kişilik odada kişi başı” ücreti üzerinden rezervasyonu yapılan misafirlerimizin yanına geziye 60 gün kala bir oda arkadaşı bulunamadığı takdirde bu misafirlerimizin “tek kişilik oda” ücretinin farkını ödemek ya da geziyi iptal etmek zorunda kalacaklarını bildiririz. Ücret ayrıntıları için lütfen “Ödeme Seçenekleri” tablomuzu inceleyiniz.
• Her otelde üç kişilik (triple) oda konaklaması söz konusu değildir. Bu seçeneği sunan otellerdeyse genelde standart iki kişilik (double/twin) odalar, bir yatak eklenerek üç kişilik odaya dönüştürülmektedir. Üç kişilik odada konaklamalarda üçüncü yatak standart olmayıp açılır-kapanır portatif yatak ya da çekyat şeklinde olabilmektedir. Bu konaklama tipini tercih eden misafirlerimizin satış bölümümüzle görüşmelerini rica ederiz.

Video

Harita

Gezi Programı

Saat 07.30’da İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali Türk Havayolları kontuarı önünde buluşma. FEST Travel tarafından önerilen uçuş detaylarına göre Türk Havayolları TK 417 sefer sayılı uçuşuyla saat 11.05’te Moskova’ya hareket. Yerel saatle 13.50’de Moskova Vnukova Havalimabı’na varış. İç hat uçuşu için Moskova Şeremetyevo Havalimanı’na transfer. Saat 20.45’te Pobeda Hava Yolları’nın DP 6531 sefer sayılı uçuşuyla Barnaul’a hareket.
Yerel saatle 05.00’da Barnaul’a varış. Havalimanında karşılanma. Otel’de kısa bir dinlenmenin ardından yerel bir lokantada öğle yemeği. 1730’da Demidov Ailesi tarafından kurulan bu eski Sibirya şehrinde panoramik gezisiyle Devlet Bölge Müzesi ile Altay Kültür, Edebiyat ve Sanat Tarihi Müzesi gezileri. Yerel bir lokantada akşam yemeği. Otelde konaklama.
Biysk’e hareket. Panoramik şehir gezisinin ardından Etnografya Müzesi’ni ziyaret. Yerel bir lokantada öğle yemeği. Katun ve Çuski ırmakları boyunca Rusya’nın en çarpıcı manzaraları eşliğinde, birçok etnik grubun ardında kaya yazıtları ve kurganlar bıraktığı tarihi yollar üzerinden Çemal’e gidiş. Yol üzerinde hava durumuna göre Kamişenski Şelalesi gezisi. Otelde akşam yemeği ve konaklama.
Patmos Adası ve Manastırı ile özel Altay Etnografya Müzesi gezileri. Altay Özerk Cumhuriyeti’nin kültürel merkezi Gorno Altaysk’a hareket. Yerel bir lokantada öğle yemeği. Altay Türkçesinde Altın Köl olarak adlandırılan Teletskoye Gölü’ne gidiş. Otelde akşam yemeği ve konaklama.
UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Altın Dağlar’ın eteklerindeki Teletskoye Gölü’nü tekne ile geçiş (yaklaşık 4 saat). Korbu Şelalesi’ne yürüyüş. Teknede piknik şeklinde öğle yemeği. Gölün güney kıyısında bulunan Çulişman Vadisi’ne varış. Kampta akşam yemeği ve konaklama.
Küçük araçlarla Altay-Kiji Telengit yerlilerinin anavatanı Çulişman Irmağı boyunca gezi. Nefes kesici Katu-Yarık Geçidi’ni geçiş. Koçevnik’e hareket. Yolda kurganlar, mezar kalıntıları, tarihi taşlar ve Bronz Çağ’dan kalma Pazırık Kurganları ile ünlü Hanlar Vadisi gezileri. Piknik şeklinde öğle yemeği. Koçevnik Kampı’na varış. Kampta akşam yemeği. Yemekten sonra geleneksel Rus banyosu olan “banya”da yorgunluk atma imkânı. Kampta konaklama.
1280 metrede bulunan Çiket-Aman Geçidi üzerinden Karakol Vadisi’ne hareket. Yolda Kalbak-Taş kaya resimlerinin görülmesi. Karakol Vadisi’ne varış. Uç Enmek Etno-Kültür Parkı’nda öğle yemeği. Gırtlak müziği (homey) dinletisi. Karakol Irmağı boyunca uzanan Karakol Vadisi’ndeki Etno-Kültür Parkı’nın gezilmesi. Çemal’e varış. Otelde akşam yemeği ve konaklama.
Barnaul’a hareket. Şifalı Arjan-Su’da mola. Altayların başkenti Gorno-Altaysk’ta “Altay Prensesi” kurganı kalıntıları nedeniyle yenilenen ve 60 binin üzerinde eserin sergilendiği Anohin Ulusal Müzesi gezisi. Yerel bir lokantada öğle yemeği. Otelde akşam yemeği ve konaklama.
Havalimanına transfer. FEST Travel tarafından önerilen uçuş detaylarına göre Pobeda Havayolları’nın DP 6532 sefer sayılı uçuşuyla saat 05.45’te Moskova’ya hareket. Yerel saatle 06.10’da Şeremetyova Havalimanı’na varış. Yarım gün Moskova şehir turu. Dış hat uçuşumuz için Vnukova Havalimanı’na transfer. Saat 14.45’te Türk Hava Yolları’nın TK 418 sefer sayılı uçuşuyla İstanbul’a hareket. Saat 17.50’de İstanbul’a varış.

Foto Galeri

Sizden Gelenler

Taaaa çocukken düşlediğim ve yapmayı hedeflediğim 3 seyahat vardı. Transsibirya’yı 2006, Paskalya Adası‘nı (Rapa Nui) 2008 yılında ve en son düşümü "Türklerin izinde Altaylar"ı Temmuz 2015’te FEST Travel sayesinde gerçekleştirdim. Emeği geçen herkese gönül dolusu teşekkür ederim.

Elbette zor, zor olduğu kadar yorucu ve zaman zaman medeniyetten uzak koşullarda henüz el değmemiş ATAYURT coğrafyasının önemli bir kısmını gezmek tarif edilemez bir duygu...

Özel Altay Müzesi ve Gorno Altaysk’taki tarih müzesinde gördüklerimi pek çok kitap okusam da hala bilmediğini anladım. "Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?” durumu… Hele hele ‘’Altay Prensesi’’ kurganı kalıntıları.

Altaylı bir ailenin müzeye çevrilen evinde bize sunulan Altay düğün seramonisini, Uç Enmek’te gırtlaktan türkü dinletisini (Homey)  unutmam mümkün değil. Moğolistan’da da dinlemiştim ama buradaki sanatçı benimle Türkçe konuştu.

UNESCO Doğal Miras Listesi’nde yer alan Altay Bölgesi’nin en büyük gölü Altıngöl (Teletskoye) üzerinde güneşli bir havada keyif içinde, milyonlarca çam ağacı, aralarından akan onlarca şelale görüntüsüyle yaptığımız 4 saatlik muhteşem yolculuk ömre bedel… Ruhum, bedenim dinlendi…

Türkler için önemli olan Ergenekon Bölgesi’nde Katu- Yarık Geçidi’nden yıllar önce atalarımızın at üzerinde geçtiği coğrafyayı soluyarak geçmek de inanılmaz bir duyguydu.

Aslını Hermitaj Müzesi’nde gördüğümüz Pasırık Halısı’nın çıktığı kurganı (5 no.lu kurgan) kurganlar Vadisi’nde yerinde görmek, bir başka vadi; Hanlar Vadisi’nde ‘’balbal’lar arasında gezinmek tarihi solumak da ayrı bir duygu.

Bir benzerini Libya Matkanduş da gördüğümüz kaya resimlerinin bu yöreye özgü çizimlerini Kalbak-Taş’da kısmen Türkçesini anlayabildiğimiz bir Altaylı kadın rehberle gezmek, inanılmaz  hayvan figürlerini görmek de beni zenginleştirdi.

Altaylar’ı  bugüne taşıyan iki kişiyi de burada daha yakından tanıma olanağım oldu.

Rus Araştırmacı Andrey Anohin; Altay hakkında ne kadar belge varsa toplayarak, folkloru, etnografyası, dini inançları ve pek çok önemli bilgiyi günümüze aktarmış.

Çavuş Gurkin… O olmasaydı Altayların geçmişteki özelliklerinden haberdar olamayacaktık. Yaptığı tablolara Altay geleneklerini, toplumsal yapısını, doğasını, inanç sistemini yansıtmasaydı bu eşsiz bilgilere bugün ulaşamayacaktık. Müzede gördüğüm tablolar karşısında ağzım açık kaldı.  Işıklarda olsunlar…

Dinler tarihinde okuduğumuz "Şamanizm" bu coğrafyada gördüklerimle diğer ülkelerde edindiğim bilgilere farklı katkıda bulundu.

Rus rehberimiz Vladmir benim tabirimle ‘atom karınca’’ bizi memnun etmek için çok çabaladı. Harikaydı. Ona yardımcı olan Branaul’lu  Eugeny bu kentin dışına pek çıkmamasına karşı İngilizce ve Almancayı harika bir aksanla konuşup herkesi şaşırttığı gibi 1.50'lik boyuyla “cep herkülü” olduğunu bavulları taşımadaki maharetiyle gösterdi, her an hepimizin yardımına koştu. Diğer bir yardımcı ise yine Barnaul’da yaşayan ailesi Ukrayna’lı Tatiana Krikun hem bir gazeteci olarak bu geziden bir yazı çıkardı hem de lisan bilmeyen coğrafya insanı ile aramızdaki bağı kurdu… İyi ki vardılar. Sevgili Yıldırım Büktel her zamanki gibi mükemmeldi… Hepsine çok  teşekkür ediyorum…

Sonuç olarak bu gezi beni çok mutlu etti… Teşekkürlerimle.    

Türk dünyasını tanımak için doğru bir başlangıç, Altaylar bölgesi yeterince anlaşılıyor, oluşturulan programın eksiksiz ve tam zamanında uygulanması ve rehberimizin coğrafyaya tam anlamıyla hakim olması tarihsel bilginin kıyaslamalı ve neden-sonuç ilişkisi içerisinde anlatımı mükemmel. Teletskoye Gölü, Çulişman Vadisi ve Gorno Altaysk en memnun kaldığım bölümlerdi.

Orijinal rotalar, saat gibi işeyen bir düzen ve gezi rehberlerinin en iyisi. Geziden tamamiyle memnun kaldım. 

Yerel rehberlerimiz rahatımız için olağanüstü çaba harcadılar, güleryüzlü ve çok yardımseverdiler. Şoförümüz de aracı son derece tedbirli ve güvenli kullandı. Aracımız hep temizdi. Et ağırlıklı bir coğrafyada vejeteryan birisi olarak muhteşem yemekler yedim, o kadar çok çeşit vardı ki Türkiye’den yiyecek taşımaya hiç gerek yokmuş. Doğa, bölgenin enerjisi, sessizliği unutulmazdı. Çulişman kampına taşradan inişimiz ve gölde yüzme tecrübesi hiç aklımdan çıkmayacak.

Gezi tümüyle çok güzeldi. FEST ile güvenli seyahat edebileceğimi biliyorum ayrıca çok farklı güzergahlar sunuyorlar.

Satın Al


Önerdiklerimiz

YEDİKULE’DEN SAMATYA’YA TURU
BURGAZADA - KINALIADA
KAZAKİSTAN - KIRGIZİSTAN
FENER - BALAT TURU
Kişiye Özel Geziler

Size Özel Turlar

Hayalinizdeki geziyi sayfamızda bulamadınız mı?

Hayallerinizdeki Geziyi, Hayallerinizin Ötesinde Yaşayın!

Nasıl bir program istediğinizi söyleyin, size hayallerinizdeki geziyi tasarlayalım, siz dünyayı nasıl görmek isterseniz öyle bir rotayla; herkes için değil sizin tercihleriniz, sizin hayalleriniz, sizin maceranız için

Exodus Gezileri
Makaleler
Fest Travel
Fest Travel Instagram
Fest Travel Youtube
Fest Travel Twitter
Fest Travel Facebook
Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma : 08.30 - 18.00

Mesai saatleri dışında bize ulaşmak için fest@festtravel.com adresimize yazabilir ya da 0 850 622 33 78 no’lu telefonu arayabilirsiniz.
Barbaros Bulvarı, Barbaros Apt. No.74 K.7 D. 18-19 PK.34349 Balmumcu, Beşiktaş-İstanbul / Türkiye

Tel: 0 850 622 33 78
Faks: 0 212 216 10 30
E-Posta: fest@festtravel.com