KADIN HİKAYELERİYLE İSTANBUL

KADIN HİKAYELERİYLE İSTANBULGEZİ DETAYI

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”ne özel…
 

Neolitik, Arkaik, Antik, Helenistik, Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet İstanbul’unu bu kez sadece ve sadece “kadın hikayeleri” üzerinden geziyoruz… 

Eceler, kraliçeler, imparatoriçeler, azizeler, cariyeler, valide sultanlar ve soylu kadınlar dile geliyor… 

Yaklaşık 10.000 yıllık kesintisiz tarihi boyunca İstanbul’un “kadın eli” değmiş kültürel mirasını adım adım keşfe çıkıyoruz. Farkında bile olmadan yanlarından gelip geçtiğimiz bütün o görkemli surları, manastırları, sarayları, kiliseleri, camileri, çeşmeleri, türbeleri, külliyeleri yaptıran ancak tarihin tozlu sayfalarında kaybolmuş, unutulmuş, unutturulmuş efsanevi kadınların hikayelerine kulak veriyoruz… 

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”nü, FEST Travel Gezginlerine özel olarak tasarlanan bu özgün rotayla sokaklarda kutluyoruz… Sınırlı sayıda katılımcı kabul edebileceğimiz “8 Mart” coşkusunda aramızda olmak için yerinizi ayırtmayı unutmayın… 

Program: Bizans Büyük Sarayı Khalke Kapısı kalıntıları, Haseki Hürrem Sultan Hamamı, Augustaion Forumu (Sultanahmet Meydanı), Kösem Sultan Türbesi, Hippodrom, Ayasofya, Koç Vakfı tarafından restorasyonu tamamlanan Azize Euphemia Kilisesi ve Martirionu 

  • ♣ Bazı yapılar dışarıdan görülecektir. 
  • ♣ Yarım günlük tur programımıza öğle yemeği dahil değildir. 

“Hippodrom’da ayı oynatıcısı bir babanın imparatoriçeliğe yükselen dansöz kızı Theodara’dan, Osmanlı İmparatorluğu’nda örneği görülmemiş bir şekilde padişahtan “özgürlük belgesi” alarak cariyelikten “nikahlı eş” konumuna yükselen Haseki Hürrem Sultan’a… 76 yaşında Kudüs’e giderek Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği ‘Gerçek Haç’ ve diğer kutsal emanetleri getirdiğine inanılan imparator Konstantin’in annesi Augusta Helena’dan, Ayasofya’dan önce Konstantinopolis’in en büyük kilisesini inşa ettiren Bizans prensesi Anicia Juliana’ya… Byzantion şehrinin koruyucu tanrıçası Artemis’ten, Konstantinopolis kuşatma altındayken ilahiler eşliğinde surlarda dolaştırılıp, manevi gücüyle şehri koruduğuna inanılan Hodigitria (Yol Gösterici) Meryemi ikonasına… Moğolistan’a gelin giden Bizans imparatorunun gayrimeşru kızı Maria Despina’dan, Topkapı Sarayı’nda gelini tarafından bir karşı darbeyle boğdurulan Kösem Sultan’a… I. Haçlı Seferi’nin Konstantinopolis'e varışını ve babası imparator I. Alexius'un icraatlarını anlatan dünyanın ilk seküler kadın tarihçisi Anna Komnena’dan,  Khalkedon’da (Kadıköy) Tanrı Ares onuruna düzenlenen bir pagan festivaline katılmayı reddettiği için Romalı askerlerce öldürülen ilk Hristiyan şehitlerden Azize Euphemia’ya kadar İstanbul’u bu kez kadın gözünden görmeye, duymaya, duyumsamaya var mısınız?”  

Doğa Taşlardan (I-MBA, M.A.)
GEZİ SATIŞ VE UYGULAMA KOŞULLARI

·        Günlük gezi fiyatlarına; FEST Travel uzman rehberlik hizmetleri, müze girişleri, dinsel yapılara, bazı kurum ve kişilere yapılan bağışlar, KDV, aksi belirtilmedikçe ulaşım ve öğle yemeği dahildir. Her gezi güzergâhındaki şartlara göre dahil olan veya olmayan hizmetler için, rezervasyon sırasında ayrıca bilgi alınız.

·        Gezilerimiz sırasında tüm gezginlerimizin koruyucu maske takması zorunludur.

·        Günlük gezilerimizde tüm gezginlerimize verilmek üzere bir adet ek koruyucu maske FEST Travel tarafından temin edilecektir.

·        Günlük gezilerimizde, rehberimize teslim edilen hijyen kitinden tüm gezginlerimiz yararlanabilir. Gezi boyunca rehberimizin yanında 1 mini boy el dezenfektanı, 1 mini kolonya bulunacaktır.

·        Sosyal mesafeyi korumak adına tüm gezilerimizde rehberimizin anlatımlarını rahatlıkla dinleyebileceği cihazlar, misafirler için temin edilecektir. Hijyen kuralları gereği ve plastik sarfiyatını azaltmak amacıyla bu cihazlar için gerekli olan kulaklıkları misafirlerimizin temin etmesi rica edilecek olup yedek kulaklıklarımız da ayrıca bulunacaktır.

·        Müze giriş ücretlerinde Kültür Bakanlığınca belirlenmiş fiyat değişiklikleri gezi katılımcılarına yansıtılmaktadır.

·        Rezervasyonların kesinleşebilmesi için katılımcıların TC Kimlik numaralarını veya şirket fatura bilgilerini satış temsilcisine bildirmeleri ve gezi bedelinin tamamını ödemiş olmaları gerekmektedir. Rezervasyonu tamamlanan katılımcılar Gezi Satış ve Uygulama Koşullarını kabul etmiş sayılırlar.

·        Bir gezgin birden çok kişi için rezervasyon yaptırırsa hepsi adına tek kalemde ödeme yapabilir. Ancak diğer katılımcıların tam isimlerini ve TC Kimlik numaralarını bildirmekle yükümlüdür.

·        Adım Adım İstanbul geziler için, geziden üç gün öncesine kadar olan iptallerde bakiye iadesi yahut başka geziye aktarımı mümkündür, iki gün kala olan iptallerde ödemenin %60’ı kesilir ve kalan %40 iade edilir veya başka bir geziye aktarılabilir. Bir gün öncesinde mesai bitiminden (18.30) sonra gelen iptallerde iade yahut bir başka geziye aktarım söz konusu olmaz. Geziyi iptal etme durumunda katılımcıların yurtiçi@festtravel.com adresine e-posta olarak ya da 0530 952 81 47 numaralı telefona detayları kısa mesaj ile bildirmeleri gerekmektedir.

·        Günlük gezilerimiz, Covid-19 sürecinin devam etmesi nedeniyle en az 8 en fazla 15 kişi ile gerçekleştirilmek üzere planlanmıştır. Yeterli katılım sağlanamadığı durumda FEST Travel gezi tarihini erteleme ya da iptal etme hakkına sahiptir. İptal bildirimleri en geç iki gün önce 18.30’a kadar yazılı olarak yapılmaktadır.

·        FEST Travel doğal, sosyal, kültürel, yol ve hava koşullarından dolayı gezi güzergâhını değiştirebilir ve/veya gezide değişiklik yapabilir.

·        Gezi fiyatına dahil olan ancak gezginlerimizin kendi tercihleri doğrultusunda kullanılmayan ulaşım, yemek, müze giriş bedelleri iade edilemez.

·        Adım Adım İstanbul® ve günübirlik gezilerimiz yoğun bir anlatım ve yürüyüş içerir, bu sebeple 10 yaş altı çocukların katılımı uygun bulunmamakta ve geziye kabul edilmemektedir. 10 yaş ve üzeri çocuklara çocuk indirimi uygulanmamaktadır. Ancak, istisnai olarak resmi makamlarca belirlenmiş olan ücretlendirme sistemine göre 18 yaş altı TC vatandaşı katılımcılardan müze giriş bedelleri düşülmektedir.

·        Lütfen, rezervasyon yaptırıp kesin konfirme almadan bankaya para yatırmayınız. Konfirme alınmadan yapılan ödemelerin iade işlemlerinde oluşabilecek banka/kredi kart masrafları gezginlere aittir. Online ödemeniz olduysa da akabinde satış sorumlusu ile iletişime geçiniz.

·        Günübirlik geziler ve Adım Adım İstanbul® gezilerinde rezervasyon talebinin FEST Travel tarafından kabulünden itibaren ödemelerin aynı gün içerisinde yapılması gereklidir. Opsiyon talebiniz olması halinde satış sorumlusu ile görüşme gerçekleştiriniz.

·        Belirlenen son ödeme tarihinde ödemesi yapılmayan rezervasyonlar bir kez daha hatırlatma yapılmaksızın, herhangi bir özel ayrım yapılmadan iptal edilecektir.

·        Bankaya para yatırırken isminizi, gezi adını ve tarihini yazdırmayı lütfen unutmayınız.

·        İçinde cami, türbe bulunan gezilerimizde kadın gezginlerin başörtüsü veya şal bulundurmasını rica ediyoruz.

·        Diğer dinsel yapıların ziyaretlerinde de tüm gezginlerimizin uygun kıyafet ile katılımını rica ediyoruz.

·        Özellikle cami ziyaretlerinde ayakkabılar çıkartılacaktır. İsteyen gezginler yanlarına galoş alabilirler. Ancak bazı dinsel yapılar her ne olursa olsun galoş kullanımına izin vermemektedir.

·        Araç kullanılan gezilerimizde gidiş yönüne göre sağdaki ilk iki koltuk Gezi Liderimize aittir. Buraya oturulmaması önemle rica olunur. Herhangi bir koltuk rezervasyonu söz konusu değildir, ilk gelen misafirler uygunluğa göre istedikleri yere oturabilirler. Devam eden Covid-19 süreci nedeniyle, araçlarımızda her sıraya bir gezginimiz oturacak şekilde planlama yapılacak olup, araç kapasitesinin yarısı kadar katılımcı alınacaktır. Gezi boyunca yer değişikliği olmadan aynı koltukları kullanmanızı rica ederiz. Ulaştırma Bakanlığı’ndan gelecek yönergeler ve FEST Travel güvenli seyahat kuralları gereği hassasiyetinizi rica ediyoruz. Detaylı prosedürlerimizi incelemek için: https://www.festtravel.com/covid-19-hakkinda-bilgilendirme

·        Adım Adım İstanbul® ve günübirlik gezilerimizde araçlarda su bulunmamaktadır.

·        Gezinin başlangıcında ve bitişinde gezi programında belirtilen yerlerin dışında hiçbir yerde ulaşım aracına binilemez ve inilemez.

·        Gezilerimizde kullanılan araçların önünde her zaman FEST Travel levhası bulunmaktadır.

·        Gezi sırasında yerel gezi liderlerine, gezi görevlilerine ve şoförlere bahşiş toplanmıyor. Ödediğiniz tutara bu hizmetler dahildir.

·        Grup ile gezi yapma elbette bazı sorumlulukları, özellikle karşılıklı saygı ve hoşgörüyü gerektiriyor. Sigara içme, fotoğraf çekme, koruyucu maskenizi çıkarmama, tutunduğunuz noktalar olması halinde hijyenik mendil yahut antiseptik jel kullanma, açık alanda öksürmeme vb.  bu çerçeve içinde yaklaşmamız gerekli.

·        Karşılıklı saygı içinde fotoğraf çekenlere engel olunmamasını, fotoğraf çekenlerin de fotoğraf çekmeyenleri rahatsız etmemesini diliyoruz.

·        Gezi Liderlerini tanımak için bakınız www.festtravel.com/tr/gezi-liderleri

·        Bu koşullar FEST’in festtravel.com adlı web sayfasında aşağıdaki linkte gezginlerin incelemesine açıktır.

www.festtravel.com/adim-adim-istanbul-gezileri-satis-ve-uygulama-kosullari


SATIN ALGezi Ücreti

255

SATIŞI SÜRÜYOR

Tarih
08 Mart 2021 Saat:10:00
(Günübirlik)İLGİNİZİ ÇEKECEK DİĞER GEZİLERİMİZ


FEST FARKI 
İLETİŞİM
Adres: Barbaros Bulvarı, Barbaros Apt. No.74 K.7 D. 18-19 PK.34349 Balmumcu, Beşiktaş-İstanbul / Türkiye
Tel: 0 850 622 33 78   Faks: 0 212 216 10 30
E-Posta:  fest@festtravel.com

WhatsApp: 0534 015 62 30
Çalışma Saatlerimiz: Pazartesi - Cuma / 08.30 - 18.30
Mesai saatleri dışında bize ulaşmak için yurtdisi@festtravel.com adresimize yazabilir ya da 0534 015 62 30 no’lu telefonu arayabilirsiniz.